ARCHIV ČLÁNKŮ

Filtr pro hledání:

archiv bleskovek

hledej v archivu:

rok vydání článku:

měsíc vydání článku:

Únor 2020

Karel Rašner: „Byl jsem docela líné dítě, u žádného sportu jsem dlouho nevydržel.“

Zpravodajství, 27. února 2020, 20:00, Vladimíra Bartoňová
Karel Rašner: „Byl jsem docela líné dítě, u žádného sportu jsem dlouho nevydržel.“ Ještě mu není ani patnáct a už kraluje zábřežským sportovcům. Z loňského devátého místa udělal kanoista Karel Rašner obrovský skok. Na nejvyšší příčku v anketě O nejlepšího sportovce roku města Zábřeha ho vynesly úspěchy z mistrovství světa v Bosně a Hercegovině, kam se jel podle svých slov „rozkoukat“. Domů se pokračovatel rodinné tradice vrátil s pěti cennými úlovky.

Záchranáři měli plné ruce práce. Úrazů bylo nad hlavu

Zpravodajství, 27. února 2020, 18:00, Hana Písková
Záchranáři měli plné ruce práce. Úrazů bylo nad hlavu Jeseníky – Devět zásahů během pouhých tří hodin zaznamenali během čtvrtečního odpoledne členové Horské služby Jeseníky, a to jen na sjezdovkách na Červenohorském sedle. Nárůst počtu úrazů pak hlásila i další horská střediska.

Konec sporů v Mohelnici? Rebel se omluvil a zmizel

Zpravodajství, 27. února 2020, 16:00, jak
Mohelnice – Opoziční zastupitel a právník Pavel Němec stáhl žalobu na starostu Mohelnice, vycouval se všech dalších právních sporů s radnicí a omluvil se za své předchozí jednání, kdy městský úřad zahltil svými písemnými dotazy. Překvapivé prohlášení pronesl na posledním jednání zastupitelstva, ze kterého kvůli rodinným důvodům předčasně odešel.

Razie odhalila desítky nelegálně pracujících cizinců

Zpravodajství, 27. února 2020, 14:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Zatímco v celém Olomouckém kraji vloni celníci odhalili jednadvacet případů porušení zákona o zaměstnávání cizinců, v pondělí 17. února při razii na Šumpersku zjistili hned jednatřicet přestupků. Většinou se jednalo o Ukrajince a Srby, kteří pracovali buď s propadlou zaměstnaneckou kartou, nebo ji neměli vůbec.

Když miluješ, není co řešit

Sport, 27. února 2020, 12:00, Petr Fišer
Když miluješ, není co řešit Šumperk – Cyklokros má svého Emila Hekeleho. V sidecarcrossu sepisuje podobný příběh MIROSLAV ZATLOUKAL. I když se šumperský matador řadí do kolonky sportovních veteránů, dlouholetá láska k náročnému motoristickému odvětví ho žene neustále dál. Žádný konec. Žádný úprk na poklidný vejminek. Naopak! Příprava na novou sezónu nabírá každým dnem na obrátkách.

Trenér Draků Martin Janeček: Klukům pocit z vítězství chutná, nemůžou se ho nabažit

Sport, 27. února 2020, 10:13, Petr Fišer
Trenér Draků Martin Janeček: Klukům pocit z vítězství chutná, nemůžou se ho nabažit Šumperk – Od lednové porážky v Hodoníně znovu vládnou pevnou rukou. Hokejoví Draci před středečním pokračováním s Kopřivnicí dovedli do vítězného konce šest utkání v řadě a při spouštění útočných lavin stačili nastřílet takřka padesát branek.

Hejlík bude listovat v Bludově

Kultura, 27. února 2020, 10:09, BH
Hejlík bude listovat v Bludově Šumperk – Pokud máte rádi literaturu nenechte si ujít pořad scénického čtení Lukáše Hejlíka LiStOVáNí. Ve čtvrtek 5. března od 18:30 hodin se bude v kulturním domě číst kniha Fredrika Backmana nazvaná Co by můj syn měl vědět o světě, která je především o snaze být dobrým rodičem.

Šumperské Preludium nabídne skutečnou lahůdku pro milovníky klavíru

Kultura, 26. února 2020, 19:00, Vladimíra Bartoňová
Šumperk – Letošní 47. ročník Preludia Aloise Motýla se plynule překlenul do své druhé poloviny. Následující dva březnové koncerty se zaměří na sborový zpět a začínající mladé umělce v počátku jejich kariéry.

Na parketu zavoněly květiny. Tentokrát v duchu zahradnického desetiboje

Kultura, 26. února 2020, 15:00, bav
Zábřeh – Soutěží o Zlatý pohár v květinovém desetiboji, sestaveném z našich významných sportů, rozzářili v pátek 21. února pořadatelé program v pořadí 71. zahradnického plesu. Pohár ředitelky pořádající Střední školy sociální péče a služeb, zdobený exotickými květy, při něm hlavní rozhodčí předal spartakiádnímu družstvu učební mládeže školy, kteří se letos stali průvodci této tradiční plesové show.

Na Zábřežsku motivují děti ke čtení. Žáci s knihami také pracují a besedují

Zpravodajství, 25. února 2020, 12:29, BH
Na Zábřežsku motivují děti ke čtení. Žáci s knihami také pracují a besedují Zábřežsko – Podporu čtenářské gramotnosti žáků základních škol si v regionu vzali za své pedagogové základních škol zapojení v Místním akčním plánu Zábřežsko. Desítky dětí prvního stupně základních škol tak pracovaly se svými učiteli na projektu Pojďte s námi do Rychlebek se spisovatelem Karlem Jedonkem. Žáci četli a také plnili úkoly v kreativních tematických pracovních listech. Akce vyvrcholila ve čtvrtek 20. února společným setkáním na besedě s autorem knihy Karlem Jedonkem v Městské knihovně v Zábřehu.

Z policejní linky - 8. týden

Zpravodajství, 23. února 2020, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 8. týden
 • Policisté zadrželi agresivního muže
 • Vloupání do domu
 • Zaměřeno na řidiče
 • Hrubé chování vůči policistům
 • Nehoda si vyžádala lehké zranění
 • Co s použitou zápalkou?
 • Řidič střízlivěl v cele
 • Nehoda se neobešla bez zranění

Nový „šéf“ fotbalového Šumperka? Nejprve pučista, teď předseda!ROZHOVOR

Sport, 20. února 2020, 17:45, téma FOTBAL, Petr Fišer
Nový „šéf“ fotbalového Šumperka? Nejprve pučista, teď předseda! Šumperk – Kývl na výzvu, která z něj dělá jednoho z nejmladších fotbalových „šéfů“ v celé republice. LADISLAV ŠABO se stal předsedou Šumperka v pouhých třiatřiceti letech. Vizi má jasnou a dobře čitelnou. Podaří se mu naplnit všechny představy a přání?

„Jsme připraveni, můžeme to urvat,“ věří kanonýr Asperu

Sport, 20. února 2020, 15:35, téma FLORBAL, Petr Fišer
„Jsme připraveni, můžeme to urvat,“ věří kanonýr Asperu Šumperk – Kritika, kterou se nebál spustit po vzájemném utkání trenér Vsetína, je překvapila. Patrik Seevald nařkl florbalisty Asperu z nevhodného chování a následně vypálil svůj nekompromisní verdikt: „Šumperk si postoupit nezaslouží. Daleko radši bych v národní lize viděl Třinec!“

Věra Ondráčková: „ Když se lidé cítí líp, to mi dělá moc dobře.“

Zpravodajství, 20. února 2020, 13:00, Hana Písková
Věra Ondráčková: „ Když se lidé cítí líp, to mi dělá moc dobře.“ Čtrnáct let pracuje na pozici vedoucí sestry Sociálních služeb pro seniory Šumperk. Říká, že práce v tomto oboru je čím dál náročnější. Spolu se svými kolegy se v domě, který Šumperané většinou stále nazývají domovem důchodců pod Sanatorkou, pracuje na tom, aby se kvalita péče věnované seniorům neustále zlepšovala. S Věrou Ondráčkovou jsme si povídaly o tom, jaké pokroky dělají senioři, když se v sociálních službách využívá čím dál oblíbenější bazální stimulace.

Lesníci varují před vstupem do lesů. Zákaz ale nikde nevydali

Zpravodajství, 20. února 2020, 11:00, jak
Okres – Jen menší škody napáchal minulý týden silný vítr v lesích na Šumpersku. O kalamitě se podle lesníků hovořit nedá, v platnosti proto není ani zákaz vstupu do lesů. Přesto hospodáři nabádají k opatrnosti.

Z loupeže obvinili vnuka okradené ženy

Zpravodajství, 20. února 2020, 09:33, Jaroslav Kropáč
Postřelmov – Teprve dvacetiletý mladík ze Šumperska se dostal na šikmou plochu, po které sklouznul rovnou za mříže. Do vězení ho minulý týden poslal státní zástupce kvůli spáchání zvlášť závažného zločinu loupež. Toho se měl výrostek dopustit tím, že v Postřelmově okradl vlastní babičku. Pokud ho soud uzná vinným, může za mřížemi pobýt pěknou řádku let.

Písničkář Pokáč se vrací na přání fanoušků

Kultura, 19. února 2020, 18:00, Vladimíra Bartoňová
Písničkář Pokáč se vrací na přání fanoušků Šumperk – Ocenění Platinová deska za debutové album Vlasy, nominace na Objev roku 2017 v anketách Český Slavík a Ceny Anděl, miliony zhlédnutí na YouTube, vyprodaný koncert ve Foru Karlín. Tím vším se může pyšnit nejvýraznější písničkář nové generace Pokáč, který se na základě loňského úspěšného vystoupení a četná přání fanoušků vrátí ve středu 11. března do Domu kultury Šumperk.

Živé pochodně vzplanou v knihovně. Představí sebeupálení v rámci sovětského bloku

Kultura, 19. února 2020, 16:00, bav
Živé pochodně vzplanou v knihovně. Představí sebeupálení v rámci sovětského bloku Šumperk – Přednáška se bude zabývat politicky motivovanými případy sebeupálení, které odehrávaly v letech 1966 – 1969 v sovětském bloku. Nejznámějším radikálním protestem tohoto typu bylo sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Prostřednictvím Petra Blažka, známého českého historika, bude připomenuta i oběť Jana Zajíce.

Z policejní linky - 7. týden

Zpravodajství, 16. února 2020, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 7. týden
 • Vloupání do chalup
 • Mladík oloupil svou babičku
 • Nevydařená krádež
 • Prolomení facebookového účtu
 • Opakované dechové zkoušce nechtěl podrobit
 • Zaměřeno na řidiče
 • Drogy za volantem
 • Vloupal se do sklepa

Kralování Bořivoje Bartoše skončilo, fotbalový Šumperk má nového předsedu

Sport, 13. února 2020, 18:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
Kralování Bořivoje Bartoše skončilo, fotbalový Šumperk má nového předsedu Šumperk – Dlouhé kralování Bořivoje Bartoše v čele šumperského fotbalu skončilo. Po osmnáctiletém vládnutí, během kterého se stal jedním ze zachránců tradičního klubu z okresního města, předal pomyslné žezlo „nastupujícímu mládí“.

Čtyři zápasy za týden? Pro Kučeru „juniora“ žádný problém

Sport, 13. února 2020, 16:00, Petr Fišer
Čtyři zápasy za týden? Pro Kučeru „juniora“ žádný problém Šumperk – Kdyby se na území České republiky hledal nejvytíženější hokejista probíhající sezóny, JAN KUČERA (2003) by patřil k horkým adeptům na celkové prvenství. Často nasazovaný šumperský talent nastupuje během jednoho týdne až ke čtyřem soutěžním zápasům!

Patříme mezi nejlepší v Evropě

Zpravodajství, 13. února 2020, 14:46, redakce, placená reklama
Patříme mezi nejlepší v Evropě Čtyři žákyně oboru kadeřník ze Střední školy železniční, technické a služeb, Šumperk se začátkem února zúčastnily mistrovství střední Evropy Koruna kreativity.

Alena Hojgrová: „Chtěla jsem ještě udělat něco dobrého pro Charitu.“

Zpravodajství, 13. února 2020, 14:00, Vladimíra Bartoňová
Začalo to prý výzvou: „Kdo by ušil kostýmy pro tříkrálové koledování?,“ kterou našla paní Alena Hojgrová před třemi lety ve Farních informacích u svého bratra faráře. Za tři roky jich pro zábřežskou Charitu našila 223 a přidala i turbany a plachetky. Jak se nosí, si letos v roli vedoucího kolednické skupinky také sama ověřovala.

Mohelnicko chystá na jaro gurmánskou cyklotrasu

Zpravodajství, 13. února 2020, 12:00, hap
Mohelnice, Zábřeh – Nová cyklotrasa ponese název Ochutnej Moravu na kole a dlouhá je přibližně sto kilometrů. Nápad na její vytyčení vzešel přímo od výrobců regionálních produktů. Cyklisté budou moci ochutnat speciality z levandule, ovčí sýry, čokoládu, zmrzlinu a další pochutiny. Šanci tak mají dostat i jiné regionální pochutiny než loštické tvarůžky.

V části Jeseníků se už kácet nebude. Ministerstvo zrušilo těžařům výjimku

Zpravodajství, 13. února 2020, 10:30, jak
Okres – Dřevorubci v Jeseníkách nově nebudou moci kácet dřevo v lokalitách Hučivé Desné a Červené Hory, kde podle původního názoru Správy CHKO Jeseníky mohli porážet kůrovcem napadené stromy.

Tornádo smetlo ze židlí zaměstnance obce

Zpravodajství, 13. února 2020, 08:45, Jaroslav Kropáč
Loučná nad Desnou – Zatímco jedni považují propuštění části zaměstnanců obecního úřadu v Loučné nad Desnou za normální věc, která se běžně děje i v jiných vesnicích, další mluví o nepřiměřeném nátlaku ze strany obce na odchod nepohodlných pracovníků. Jejich „vyhazov“ teď v Loučné řeší všichni.

Bubenický virtuos Meier přiveze do Zábřehu svoji one man show

Kultura, 12. února 2020, 19:00, Vladimíra Bartoňová
Bubenický virtuos Meier přiveze do Zábřehu svoji one man show Zábřeh – Svojí bubenickou show Drumming Syndrome oslovuje Miloš Meier široké publikum všech věkových kategorií. Do Zábřehu přijede s bubenickou one man show, se kterou vystupuje na prestižních hudebních a bubenických akcích po celém světě. V úterý 18. února od 19 hodin si jeho umění bude moci vychutnat i zábřežská veřejnost.

Film Kančí les zaplnil šumperské kino. Svým kamarádům ho v místní premiéře přivezl herec a režisér Radim Novák, začínající v Šumperku

Kultura, 12. února 2020, 16:00, bav
Šumperk – Cenami ověnčený film Kančí les byl uveden v kině OKO. V sobotu 1. února, při šumperské premiéře, ho zaplnili příznivci rodáka a v Šumperském divadle začínajícího herce Radima Nováka, který film se svým týmem natočil. Nechyběli ani neherci z nedalekých Vernířovic, kde většina filmu vznikala.

Z policejní linky - 6. týden

Zpravodajství, 9. února 2020, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 6. týden
 • Přišla o peněženku
 • Zmizelo elektrokolo
 • Kudy šel, tudy sprejoval
 • Z domu si nic neodnesl
 • Z prodejního automatu zmizel mincovník
 • Nezodpovědného řidiče policisté zadrželi
 • Nehoda se neobešla bez zranění
 • Řidiči podváděli s emisemi
 • Lupič navštívil zahrádkářskou kolonii
 • Za volantem neměl co pohledávat

Pořadatelům z Postřelmova vadí narůstající agresivita. Touto cestou jít nechceme, vzkazují po skončení šestého ročníku

Sport, 6. února 2020, 22:00, Petr Fišer
Pořadatelům z Postřelmova vadí narůstající agresivita. Touto cestou jít nechceme, vzkazují po skončení šestého ročníku Postřelmov – Touto cestou jít nechceme! Vzkaz pořadatelského seskupení, které se před šesti lety pustilo do organizování halového turnaje O pohár starosty obce, je jasný. Radost pramenící ze zájmu družstev a počtu diváků postřelmovským obětavcům kalí narůstající agresivita, co se rozmáhá přímo na hřišti. Jako by byly v sázce zlaté trenky…

Profíci versus amatéři, co hrají za zákusky. Hokejem si ve druhé lize nevydělává ani zdaleka každý

Sport, 6. února 2020, 20:00, Petr Fišer
Profíci versus amatéři, co hrají za zákusky. Hokejem si ve druhé lize nevydělává ani zdaleka každý Šumperk, Žďár nad Sázavou – V Šumperku se berou za hokej peníze a klub funguje na plně profesionální bázi. Hráči Žďáru nad Sázavou se musí spokojit s dobrým pocitem a možností nastupovat ve druhé lize. I takové nepoměry panují ve třetí nejvyšší soutěži. Zatímco některé kluby hospodaří na dané poměry s nadstandardními finančními prostředky, jinde počítají a ustaraně obracejí každou korunu.

Čepovala se gólová desítka

Sport, 6. února 2020, 18:00, Petr Fišer
Čepovala se gólová desítka Olomouc, Šumperk – Šumperské florbalisty jen tak něco nevykolejí. I když před sobotním derby v Olomouci řešili problémy se sestavou, nevyzpytatelnému soupeři dokázali načepovat gólovou desítku. Hanákům důkladně zhořkla.

Oldřich Šubrt: „Reálná sebeobrana vás naučí zvládat situace s klidem.“

Zpravodajství, 6. února 2020, 16:00, Hana Písková
Oldřich Šubrt: „Reálná sebeobrana vás naučí zvládat situace s klidem.“ Do redakce Týdne na severu dorazil před časem nadšený dopis rodičů, jejichž děti ve volném čase navštěvují tréninky RBSD (Reality Based Self Defense – reálná sebeobrana, pozn. red.). Instruktorem těchto tréninků v Šumperku, ale také v Hanušovicích nebo Novém Malíně je Oldřich Šubrt, se kterým jsme si povídali o tom, co se díky reálné sebeobraně děti i dospělí mohou naučit a proč zájem o tento sport vzrůstá.

Hrabová chystá další nové pozemky

Zpravodajství, 6. února 2020, 13:00, jak
Hrabová – Už příští rok by v Hrabové mohly začít růst nové domy. Obec připravuje další stavební pozemky, aby uspokojila rostoucí poptávku po bydlení. V první fázi se počítá s místem pro osm nových rodinných domků.

Na podobě ohňostroje se zastupitelé nedohodli

Zpravodajství, 6. února 2020, 10:00, jak
Šumperk – Diskuze o budoucí podobě ohňostroje na slavnostech města, která se rozhořela na posledním jednání šumperského zastupitelstva, k ničemu nevedla. Na tom, jestli ohňostroj zrušit, zachovat nebo omezit, se zastupitelé nedohodli.

„Šumperk kdysi“ objektivem amatérského fotografa Josefa Pavlíčka

Kultura, 5. února 2020, 18:00, Vladimíra Bartoňová
„Šumperk kdysi“ objektivem amatérského fotografa Josefa Pavlíčka Šumperk – Vídávali jsme ho s fotoaparátem neúnavně procházel šumperskými ulicemi a čočkou svého objektivu zachycovat kouzlo starých uliček i s jejich malebnými zákoutími. Fotograf Josef Pavlíček miloval zdejší kraj i „své“ město, kterému se ve vlastní tvorbě velmi intenzívně věnoval. A tak postupně vznikl rozsáhlý a dnes cenný archív historických snímků. Ve výběru je od února formou autorské výstavy představí Vlastivědné muzeum v Šumperku.

Festival Welzlování zavede zájemce do Grónska a Kyrgyzstánu

Kultura, 5. února 2020, 15:00, bav
Festival Welzlování zavede zájemce do Grónska a Kyrgyzstánu Zábřeh – Sedmnáctý ročník festivalu Welzlování nabídne v první polovině února dvě zajímavé cestopisné přednášky. Ve čtvrtek 6. února přijede do Retra přednášet o největším ostrovu na Zemi Vladimír Lemberk.

Z policejní linky - 5. týden

Zpravodajství, 2. února 2020, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 5. týden
 • Za volantem pod vlivem drog a alkoholu
 • Z kůlny zmizel kultivátor
 • Upozornil na sebe překročením rychlosti jízdy
 • Havárie se naštěstí obešla bez zranění
 • Potřeboval se ohřát a vyprat si


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.