ZPRAVODAJSTVÍ

Záchranáři měli plné ruce práce. Úrazů bylo nad hlavu

27. února 2020, 18:00, Hana Písková
Záchranáři měli plné ruce práce. Úrazů bylo nad hlavu Jeseníky – Devět zásahů během pouhých tří hodin zaznamenali během čtvrtečního odpoledne členové Horské služby Jeseníky, a to jen na sjezdovkách na Červenohorském sedle. Nárůst počtu úrazů pak hlásila i další horská střediska.

 „Projevil se masivní příjezd návštěvníků pohoří před prodlouženým víkendem na začátku jarních prázdnin Jihomoravského kraje. Na sjezdovkách leží sníh, vše láká k zimním sportům a naši záchranáři pomalu nestačili svážet zraněné na stanici,“ popsal čtvrteční odpoledne Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.
Všechny úrazy se přihodily na sjezdovkách, mimo skiareály nedošlo k žádnému zásahu. „V jednom z případů došlo při pádu k podezření na úraz páteře, takže k nám zamířil i vrtulník letecké záchranné služby. Ostatní úrazy jsme ošetřili sami a vážnější předali posádkám sanitních vozů. To znamená, že i nemocniční zařízení dnes měla více práce,“ komentoval dění na Červenohorském sedle i v jiných střediscích náčelník Kaller.

Lyžaři se přeceňují

Sjezdové tratě jsou doslova přeplněné a vypadá to, že mnoho jejich návštěvníků vytáhlo lyže letos poprvé. „Dá se říci, že valná většina úrazů, a většinou šlo o poranění kloubů, byla zaviněna přeceněním schopností zraněných lyžařů. Takové riskování po delší přestávce pochopitelně vede ke zvýšené možnosti úrazu,“ doplnil náčelník Kaller.
Zároveň připomněl, že všichni lyžaři, nejen ti méně zkušení, by měli bezpodmínečně dodržovat Desatero FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích. Tato pravidla pak najdou návštěvníci hor na webových stránkách horské služby.


Foto: hap

Zvýšený počet lyžařů i turistů zaznamenaly v posledních dnech Jeseníky díky jarním prázdninám.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.