SPORT

Když miluješ, není co řešit

27. února 2020, 12:00, Petr Fišer
Když miluješ, není co řešit Šumperk – Cyklokros má svého Emila Hekeleho. V sidecarcrossu sepisuje podobný příběh MIROSLAV ZATLOUKAL. I když se šumperský matador řadí do kolonky sportovních veteránů, dlouholetá láska k náročnému motoristickému odvětví ho žene neustále dál. Žádný konec. Žádný úprk na poklidný vejminek. Naopak! Příprava na novou sezónu nabírá každým dnem na obrátkách.

Když ji miluješ, není co řešit. Kdo by neznal v televizi často pouštěnou reklamu na kofolu. V případě jedenačtyřicetiletého bombarďáka je to navlas stejné. Po loňské premiéře v týmu Adriana Petera si mezinárodní posádka střihne další závodní období. V nejprestižnější sérii mistrovství světa se pokusí vylepšit konečné čtyřiadvacáté místo z předešlého ročníku.

Zajímavý koktejl namíchaný z nastupujícího jezdeckého mládí a velké zkušenosti na místě mitfáry hodlá prorazit na německé, české a hlavně světové scéně. Ambiciózní Němec vyhlíží po boku ostříleného Moraváka plodné sezónní putování okořeněné dobrými výsledky. „Nedávno jsme trénovali společně s Julianem Veldmanem a Ondřejem Čermákem v Holandsku. Rádi bychom vzájemnou spolupráci zopakovali ještě během jarních tréninků. Podmínky byly úplně skvělé. V sobotu jsme měli k dispozici techničtější trať, v neděli o něco rychlejší s několika skoky,“ odhalil Zatloukal hlavní náplň víkendové návštěvy. V sidecarcrossu je země tulipánů a vodních kanálů proslulá hlavně těžkými písčitými podklady.

Protože oba závodníky dělí velká kilometrová vzdálenost, nabírání fyzické kondice probíhá v individuálním režimu. „Pokud jde o mě, je to podobné jako v minulých letech. Chystám se doma pod pevnou rukou bratrů Vaška a Marka Rozehnalových. Jen s tím rozdílem, že jsme tréninkový plán maličko poupravili. Adrian se připravuje pod dohledem čtyřnásobného mistra světa Bena van den Bogaarta,“ prozradil překvapivou novinku Miroslav Zatloukal. „Plánujeme odjet celý seriál mistrovství Německa i světového šampionátu. Děkujeme všem našim sponzorům a reklamním partnerům za velkou pomoc a přízeň. Bez jejich podpory by to nešlo. Jsme vám moc vděční!“ vzkazoval rodák ze Šumperka.

Jakmile se zběsilý kolotoč roztočí na maximální otáčky, nebude znát nic jiného než rodinu, práci a sport. „Už nejsem sám, abych si mohl dělat, co chci. Všechno si musím naplánovat tak, aby se to dalo skloubit a byl jsem drahé polovičce aspoň trochu k ruce,“ ujišťoval po narození druhé dcerky.
Ačkoliv mu při dlouhých cestách do zahraničí obě ratolesti hodně chybí, v den D myslí na jediné. „Jasně, že je mi po holkách smutno. Pokud se však necháte čímkoliv rozptýlit a nesoustředíte se pouze na závod, většinou to záporným způsobem ovlivní váš výkon. Což je samozřejmě špatně a kolikrát to nekončí dobře. Dnes je v sidecarcrossu všechno tak rychlé a vyrovnané, že zásadní a klíčovou může být sebemenší chybička. Stoprocentní soustředěnost je absolutně nezbytná.“
Zatloukal je pokračovatel slavného rodu. Vydal se totiž ve stopách svého otce a strýce. K tomu, aby po více než dvaceti letech milovanou zálibu definitivně odpískal, ho nedonutila ani častá a bolavá zranění. „Kolik jich bylo? Přesné číslo nevím. Zlomenou lopatku bych ale přirovnal k trochu větší vyrážce. (smích) Nejhorší muka jsem si prožil se zlomeným obratlem a křížovou kostí v páteři. Vůbec jsem nemohl sedět, takže jsem buď jen ležel, nebo stál. Nebylo to nic příjemného,“ vrátil se do minulosti.

„Sajdy“ a motokros řadí k vůbec nejnáročnějším sportům. Přestože si to spousta škarohlídů neuvědomuje, bez poctivého tréninku se neobejdete. „Rozhodně se jen nevezeme, jak si kdekdo myslí. Zapojené máte skoro všechny svaly. I trénované tělo dostává pořádně zabrat, natož když je člověk netrénovaný a neznalý poměrů. To se pak třepete jako ratlík už po jednom odjetém kole… Speciálně ze začátku sezóny vás bolí kolena, stehna, lýtka, záda, ruce. V rámci komplexních dávek střídáme tělocvičnu, bazén, rotoped, vytrvalost, sprinty, šplh, kruhové tréninky a další věci. Není to jen tak.“„Nezničitelný“ bojovník a velký dříč Miroslav Zatloukal se poctivě připravuje na další sezónu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.