ARCHIV ČLÁNKŮ

Filtr pro hledání:

archiv bleskovek

hledej v archivu:

rok vydání článku:

měsíc vydání článku:

Duben 2020

Na pálení čarodějnic raději zapomeňte, vzkazují hasiči

Zpravodajství, 29. dubna 2020, 16:39, -red-
Na pálení čarodějnic raději zapomeňte, vzkazují hasiči OKRES – Pokud vás neodradí zákaz vlády shlukovat se kvůli koronaviru ve skupině více než deseti lidí, a přesto se rozhodnete oslavit 30. dubna pálení čarodějnic, můžete mít velký problém. Ani ne tak s ježibabami, jako spíš s požárem a s hasiči.

Patnáctý ročník nebude. Zábřeh ruší májový jarmark

Zpravodajství, 28. dubna 2020, 12:30, -red-
Patnáctý ročník nebude. Zábřeh ruší májový jarmark ZÁBŘEH – S definitivní platností oznámili pořadatelé májového jarmarku v Zábřeze, že patnáctý ročník akce letos ruší. Důvodem jsou opatření v souvislosti s koronavirem. Slavnost měla proběhnout už tento pátek 1. května.

Už se to blíží. Miloš Zeman vyhlásil volby 2020

Zpravodajství, 27. dubna 2020, 15:39, Karel Vrba
Už se to blíží. Miloš Zeman vyhlásil volby 2020 Dosluhující aktuální prezident před pár dny stanovil termín krajských voleb na 2. a 3. října. Za necelých šest měsíců si tak vybereme nové vedení olomouckého hejtmanství a zároveň 55 krajských zastupitelů.

Dům kultury si i v nelehké době připomene 40. výročí svého založení

Kultura, 27. dubna 2020, 15:35, -red-
Dům kultury si i v nelehké době připomene 40. výročí svého založení Oslavy čtyřicátin Domu kultury Šumperk, původně plánované na začátek května, se vzhledem k nouzovému stavu posouvají. Největší kulturní zařízení ve městě chce kvalitu plánovaného programu pro tento rok zachovat. Příznivci kultury mohou pomoci díky projektu Vstupenky na NIC.

Archeologové pátrají na území budoucího obchvatu

Kultura, 27. dubna 2020, 15:31, -red-
Archeologové pátrají na území budoucího obchvatu Ještě před tím, že se silničáři pustí do stavby obchvatu Bludova, obsadili plánovanou trasu archeologové. „V únoru a v březnu probíhaly prospekce za účelem predikce možných archeologických lokalit, které by případně byly předmětem předstihového záchranného výzkumu,“ uvedl Jakub Halama ze šumperského muzea.

Jak zvládnout úkoly a nezbláznit se? Rodičům nabízí pomoc pedagogická poradna

Zpravodajství, 27. dubna 2020, 15:29, -red-
Jak zvládnout úkoly a nezbláznit se? Rodičům nabízí pomoc pedagogická poradna Pedagogická poradna Olomouckého kraje může pomoct rodičům, kteří řeší problémy s domácím vzděláváním školáků. K dispozici je jim každý pracovní den od osmi do šestnácti hodin. Odborníci na telefonu poradí třeba s tím, jak v klidu zvládnout domácí úkoly.

S nastartováním ekonomiky v Olomouckém kraji pomůže tým expertů

Zpravodajství, 27. dubna 2020, 08:46, redakce, placená reklama
S nastartováním ekonomiky v Olomouckém kraji pomůže tým expertů Olomoucký kraj se spojí s renomovanými ekonomickými experty spjatými s naším regionem, aby společně pomohli znovu nastartovat hospodářství ochromené epidemií COVID-19.

Videa s oblíbenými lektory pomohou žákům mluvit anglicky

Zpravodajství, 27. dubna 2020, 08:00, BH
Videa s oblíbenými lektory pomohou žákům mluvit anglicky Okres – Děti na Zábřežsku a Hanušovicku nepřijdou o své oblíbené lektory angličtiny. Slovní zásobu si mohou rozšiřovat se svými učiteli díky krátkým videím. Ty pro své žáky připravují právě rodilí mluvčí. Jako první začala Valerie Lynn Magallanes, která je původem z Kalifornie ve Spojených státech. Navíc mohou diváci soutěžit.

Z policejní linky - 17. týden

Zpravodajství, 26. dubna 2020, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 17. týden
 • Při havárii se řidič lehce zranil
 • Nehoda se neobešla bez zranění
 • Vandal poškodil auto
 • Nezodpovědný muž zavinil dopravní nehodu
 • Vloupání za bílého dne
 • Alkohol za volantem

Sjezd z Ovčárny ukončil lyžař v nemocnici

Zpravodajství, 23. dubna 2020, 11:25, -red-
Sjezd z Ovčárny ukončil lyžař v nemocnici Zlomeninu nohy utrpěl v úterý 21. dubna lyžař na Ovčárně. Nezvládl sjezd na lyžích, upadl a zlomil si přitom nohu. Záměr převézt muže do nemocnice sanitkou nakonec záchranáři vyměnili za transport vrtulníkem.

Značkové repasované notebooky se servisem v Šumperku

Zpravodajství, 22. dubna 2020, 12:00, redakce, placená reklama
Koupit značkový, kvalitní a přitom levný notebook s možností servisu přímo v Šumperku, není jen tak. Nejběžnější možností je návštěva lokální prodejny elektro spotřebičů, kde dostanete buď extrémně drahé značkové top modely, nebo levné spotřební kousky podřadných značek, které dlouho nevydrží. A případný servis vám tam nejspíš zajistí šikovný elektro nadšenec, který se dokáže povrtat ve všem, od topinkovače po televizi. To není moc lákavá představa, že?

Zábřeh zveřejnil seznam firem a obchodů, odkud vás teď nikdo nevyhodí

Zpravodajství, 21. dubna 2020, 22:34, -red-
Zábřeh zveřejnil seznam firem a obchodů, odkud vás teď nikdo nevyhodí V regionu unikátní projekt spustila radnice v Zábřeze. Na svých webových stránkách totiž nabízí seznam prodejen a firem, které mají otevřeno i v době koronavirové krize. Databáze obsahuje už desítky záznamů a další přibývají.

Amatéři v akci. Krádež ve Štítech skončila fiaskem

Zpravodajství, 21. dubna 2020, 22:33, -red-
Amatéři v akci. Krádež ve Štítech skončila fiaskem ŠTÍTY – Dvojice mladých zlodějů se v sobotu 18. dubna pokusila vykrást rodinný domek ve Štítech. Z nemovitosti ale nic neodvezli, a navíc byli přistiženi hlídkou policie. Krádež chtěli zrealizovat za bílého dne a nechali se přitom vidět několika svědky.

Máte rádi Jeseníky? Tak je vyfoťte

Zpravodajství, 21. dubna 2020, 22:31, -red-
Máte rádi Jeseníky? Tak je vyfoťte Správa CHKO Jeseníky ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR vyhlašuje další ročník fotografické soutěže Jak vidím Jeseníky. Ta se letos uskuteční už podeváté, na vítěze čekají zajímavé ceny.

Ulice letos tančit nebude. Šumperun možná ano

Zpravodajství, 21. dubna 2020, 22:28, -red-
Ulice letos tančit nebude. Šumperun možná ano V souvislosti s epidemií koronaviru ruší Šumperk některé už ohlášené akce. Letos se nebude konat například folklorní festival a radnice zároveň zastavila přípravy na tradiční slavnosti města. S podporou obou akcí už počítal městský rozpočet.

Z policejní linky - 16. týden

Zpravodajství, 19. dubna 2020, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 16. týden
 • Za útratou peněz stojí malý hráč
 • Útočil dravec
 • Zadržení lupiči z domu nic neukradli
 • Za volantem neměli co pohledávat
 • Nehoda se obešla bez zranění
 • Alkohol za volant nepatří

Radio Haná hledá objev roku, mladým kapelám nabízí promo za 200 tisíc korun

Kultura, 19. dubna 2020, 16:09, -red-
Do soutěže s Radiem Haná se mohou zapojit mladí muzikanti a nadějné kapely. Hlavní cenou talentové akce je exkluzivní promo v hodnotě 200 tisíc korun. Soutěž je žánrově omezena na mainstream, pop a rock.

Otrava zvířete zavřeného v útulku? Mohelnici šokoval lidský hyenismus

Zpravodajství, 19. dubna 2020, 16:06, -red-
Otrava zvířete zavřeného v útulku? Mohelnici šokoval lidský hyenismus MOHELNICE – Možná jen minuty dělily jednoho ze psů v mohelnickém útulku od bolestivé smrti. Zrovna v okamžiku, kdy do kotce vešli ošetřovatelé, jedna z fenek pozřela návnadu patrně obsahující jed. Případ se odehrál v sobotu 18. dubna a věcí za už začala zabývat policie.

Tento úhybný manévr se řidiči opravdu nepovedl

Zpravodajství, 17. dubna 2020, 23:18, -red-
Tento úhybný manévr se řidiči opravdu nepovedl OSKAVA – Neslavně skončil řidič SUV značky Volvo, který se v úterý 14. dubna snažil v Oskavě vyhnout protijedoucímu autu. Během úhybného manévru totiž vyjel mimo silnici a s vozem spadl do řeky. Naštěstí pro něj v ní nebylo moc vody.

Draci mohou dobruslit do první ligy, když budou chtít

Sport, 16. dubna 2020, 16:01, téma HOKEJ, redakce
Draci mohou dobruslit do první ligy, když budou chtít ŠUMPERK – Šumperští Draci se jako jedni z mála letos dočkali skutečně bohaté velikonoční pomlázky – Český svaz ledního hokeje jim nabídl šanci hrát po čtyřech letech opět první ligu. A vypadá to, že Šumperané do toho půjdou! Přihlášku musí poslat do 22. května.

Sezóna lesních požárů je tady. Začala neobvykle brzy

Zpravodajství, 15. dubna 2020, 13:22, redakce
Sezóna lesních požárů je tady. Začala neobvykle brzy Okres – Kromě rozvážení jídla seniorům v karanténě nebo roznosu roušek se hasiči musí věnovat i svojí běžné práci. Sezóna lesních požárů letos začala o několik měsíců dříve. Zatímco jindy hoří lesy obvykle až v létě, tento rok vzplály už na jaře. Včera v úterý 14. dubna například hořel porost na kopci Bradlo u Libiny. Z akce se hasiči vrátili až dnes ráno.

Na virtuální bohoslužbu dorazilo více lidí než na hokej

Zpravodajství, 15. dubna 2020, 08:54, redakce
Na virtuální bohoslužbu dorazilo více lidí než na hokej Šumperk – Celkem patnáct set diváků měla on-line velikonoční bohoslužba zábřežské farnosti. Tamní věřící zprostředkovali internetový video přenos ještě dalších čtyř církevních obřadů počínaje Zeleným čtvrtkem. Každý z nich zhlédlo více lidí, než kolik například chodí na zápasy druholigových Draků v Šumperku.

Z policejní linky - 15. týden

Zpravodajství, 12. dubna 2020, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 15. týden
 • Peníze si ponechal někdo jiný
 • Vážná dopravní nehoda motorkáře
 • Z vozu zmizela kola
 • Alkohol za volantem
 • Nález velkého množství munice

V Jeseníkách se opět lyžuje, na Ovčárně jsou dva metry sněhu

Zpravodajství, 12. dubna 2020, 20:00, redakce
V Jeseníkách se opět lyžuje, na Ovčárně jsou dva metry sněhu Jeseníky – Lyžaři se po nucené pauze kvůli omezením v souvislosti se šířením koronaviru mohou opět vydat na svahy v nejvyšších partiích Jeseníků. Vleky tento týden spustilo nejvýše položené lyžařské středisko v tuzemsku na Ovčárně. Od velikonoční soboty se lyžuje i na Červenohorském sedle.

Nezaměstnanost na Šumpersku mírně klesla, a to i přes ekonomický útlum

Zpravodajství, 11. dubna 2020, 08:12, redakce
Nezaměstnanost na Šumpersku mírně klesla, a to i přes ekonomický útlum Šumperk – Vzhledem k současnému ekonomickému útlumu, omezení provozu fabrik, obchodů i restaurací budou možná pro mnohé překvapením nejnovější statistiky o nezaměstnanosti.

Co se děje za zdmi zábřežského muzea?

Kultura, 10. dubna 2020, 08:05, redakce
Co se děje za zdmi zábřežského muzea? Šumperk – No, za zdmi… Správně bychom měli napsat: Co se děje na půdě? Ačkoli je muzeum v Zábřeze z důvodu opatření proti šíření koronaviru pro veřejnost uzavřeno, jeho pracovníci právě dokončují a upravují některé detaily expozice věnované Janu Eskymo Welzlovi.

Kino Oko začalo promítat. Film vám pustí až do obýváku

Kultura, 8. dubna 2020, 18:00, Vladimíra Bartoňová
Kino Oko začalo promítat. Film vám pustí až do obýváku Česko, Šumperk Více než 80 kin v České republice začalo od pátku 27. března v rámci nového projektu vasekino.cz promítat. Po skončení mimořádných opatření platforma zanikne.

Radečci hráli pro uzavřenou oblast, po koncertě přibylo do kapely další dítě

Kultura, 8. dubna 2020, 15:00, bav
Radečci hráli pro uzavřenou oblast, po koncertě přibylo do kapely další dítě Zábřeh, Šumperk Šumperská skupina O5 a Radeček odehrála poslední březnovou neděli v nahrávacím studiu TA musica v Zábřehu online koncert pro obyvatele v té době ještě uzavřené oblasti Litovelska a Uničovska. O den později tam karanténa skočila. Akce byla spojena se zahájením sbírky pro místní dobročinné organizace.

Džemfest prodává lístky s tajemstvím

Kultura, 7. dubna 2020, 13:34, redakce
Džemfest prodává lístky s tajemstvím Šumperk – Festival Džemfest zahájil předprodej vstupenek na svůj 21. ročník, který se uskuteční 23. října v Domě kultury Šumperk. Lístky na oblíbenou akci jsou k mání s výraznou slevou. Má to ale háček. Pořadatelé nezveřejnili program.

Letošní Velikonoce se budou muset obejít bez některých lidových zvyků. Muzeum je však připomíná

Zprávy, 7. dubna 2020, 12:27, téma ZAPOMENUTÉ PERLY ŠUMPERKA, redakce, Eva Šebestíková
Letošní Velikonoce se budou muset obejít bez některých lidových zvyků. Muzeum je však připomíná Zábřežsko – Jedním z obyčejů, při kterém se shromažďuje větší množství lidí, jsou obchůzky klapačů v pašijovém týdnu. Od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty v kostelech nezvoní zvony a zvonky, ty jsou nahrazeny zvukem dřevěných klapaček a řehtaček. V některých vesnicích na Zábřežsku (konkrétně v Brníčku, Jestřebí, Pobučí, Svébohově a Nemili) se obchůzky klapačů zúčastňuje i maskovaná postava Jidáše. Postupně Vás seznámíme s podobami tohoto zvyku v jednotlivých obcích.

Z policejní linky - 14. týden

Zpravodajství, 4. dubna 2020, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 14. týden
 • Nález munice
 • Opilého cyklistu srazilo auto
 • Náklaďák skončil na boku
 • Ukradl zajíce
 • Mladík terorizoval svou rodinu
 • Alkohol za volantem

TÉMA TÝDNE: V Šumperku chrlí gólmanské talenty, chytají za Baník a Sigmu

Sport, 3. dubna 2020, 05:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
TÉMA TÝDNE: V Šumperku chrlí gólmanské talenty, chytají za Baník a Sigmu Šumperk – Patrik Jílovec, Ladislav Kovařík, Patrik Berka. Trojice mladíků, jejichž jména stojí za zapamatování. Pojí je nejen velká náklonnost k brankářskému řemeslu, ale i fakt, že se prosadili do mládežnických týmů slavných ligových klubů. A také to, že ve svých začátcích prošli Šumperkem a zapojovali se do gólmanského programu, který pro oddíl z Tyršova stadiónu vede trenér Radim Netopil. Jeho fotbalová škola chytejlepe.cz je vyhlášená po celé republice.

Fotbal musíte v prvé řadě milovat. A taky mu obětovat všechno, tvrdí kouč brankářů

Sport, 2. dubna 2020, 23:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
Fotbal musíte v prvé řadě milovat. A taky mu obětovat všechno, tvrdí kouč brankářů Šumperk – Do obranné linie se přesunul až ve chvíli, kdy se schoval pod ochranná trenérská křídla Jiřího Smékala. A v revíru mezi třemi tyčemi už zůstal. Nabrané zkušenosti a poznatky se snaží předávat při nejrůznějších příležitostech, dokonce sám od sebe založil brankářskou školu a začal pořádat gólmanské kempy. RADIM NETOPIL fotbalové rukavice jen tak odhodit nehodlá. Jako by mu přirostly k oběma rukám.

Kanonýr po zásahu „kazisvěta“: Ještě jsem to pořádně nestrávil

Sport, 2. dubna 2020, 21:00, téma FLORBAL, Petr Fišer
Kanonýr po zásahu „kazisvěta“: Ještě jsem to pořádně nestrávil Šumperk – Dřeli, makali, poctivě trénovali několikrát týdně. Zářili herně i výsledkově. Po suverénním prvenství v základní části se probili do druhého kola play off. Jenže je zasáhla rána osudu. Florbalisté Šumperka v cestě do vysněné národní ligy nepodlehli nikomu ze soupeřů, ale nohy jim podrazil koronavirový „kazisvět“.

Michaela Matoušková: „Zůstat sami se svými myšlenkami, to už dnes moc neumíme.“

Zpravodajství, 2. dubna 2020, 18:00, Hana Písková
Michaela Matoušková: „Zůstat sami se svými myšlenkami, to už dnes moc neumíme.“ Psychoterapeutka Michaela Matoušková pomáhá lidem v osobních, partnerských a rodinných vztazích. Provází je při zvládání životních krizí, stresu i v dalších situacích, které život přináší. V těchto dnech má spoustu práce. Následující rozhovor tak vznikal v nouzovém stavu prostřednictvím e-mailů.

Zábřeh pomůže podnikatelům. V úvahu připadá odpuštění nájmu

Zpravodajství, 2. dubna 2020, 15:10, bav
Zábřeh – Zavřené dveře městského úřadu v Zábřeze neutlumily práci radních ani pracovníků radnice. Ti nyní prostřednictvím krizových štábů řeší aktuální situace tak, jak s vývojem koronavirové nákazy přicházejí.

Koronavirus zastaví některé vlaky. V Hanušovicích nechtějí chataře

Zpravodajství, 2. dubna 2020, 12:00, jak
Okres – Poté, co do prázdninového provozu přešly autobusy, dojde teď v regionu k omezení i vlakové dopravy. Opatření souvisí s koronavirem – lidé jsou doma a spoje jezdí téměř prázdné. Jde o dočasné řešení.

Chlapec spadl do studny. Podruhé se narodil

Zpravodajství, 2. dubna 2020, 10:01, Jaroslav Kropáč
Chlapec spadl do studny. Podruhé se narodil Šumperk – Do pětimetrové vyschlé studny se v pátek 27. března zřítil chlapec v Šumperku. Hrozivý pád přežil bez vážnějších zranění. Záchranáři byli na místě během několika minut. Napínavá záchrana má šťastný konec.

Čtrnáctý ročník Klášterních hudebních slavností opět oživí letní prázdniny

Kultura, 1. dubna 2020, 18:00, redakce
Region – Vynikající sólisty jako například Janu Bouškovou nebo početnou Janáčkovu filharmonii vyslechnou posluchači přímo v Šumperku, za Štěpánem Rakem musí do Maršíkova a za Doležalovým kvartetem do Bludova. Přidá se ale také duo Siempre Nuevo nebo Epoque Quartet v Loučné nad Desnou, etnické trio Bardolino v Račím údolí u Javorníku nebo Pavel Šporcl v Jeseníku.

Galerie Jiřího Jílka zůstává zavřena, přesto chce letošní plán výstav dodržet

Kultura, 1. dubna 2020, 15:00, bav
Šumperk – Galerie Jiřího Jílka loni bojovala o přežití. Letos získala významný grant Ministerstva kultury, přesto je v nelehké situaci.


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.