KULTURA

Archeologové pátrají na území budoucího obchvatu

27. dubna 2020, 15:31, -red-
Archeologové pátrají na území budoucího obchvatu Ještě před tím, že se silničáři pustí do stavby obchvatu Bludova, obsadili plánovanou trasu archeologové. „V únoru a v březnu probíhaly prospekce za účelem predikce možných archeologických lokalit, které by případně byly předmětem předstihového záchranného výzkumu,“ uvedl Jakub Halama ze šumperského muzea.
Nová silnice bude navazovat na severní konec obchvatu Postřelmova, mine Sudkov, Dolní Studénky a vyústí na okraji Šumperka. „Celá trasa je poměrně dlouhá, více než 5 kilometrů, proto jsme si ji rozdělili na několik kratších úseků a procházeli etapově „v rojnici“,“ doplnil Jakub Halama.

Prospekce spočívala v povrchovém sběru a hlavně průzkumu pomocí detektorů kovů. Kromě mnoha recentních či neidentifikovatelných předmětů archeologové nalezezli také několik artefaktů většího stáří – např. torzo silicitové čepelky patrně z období neolitu nebo keramický přeslen z mladšího pravěku.

V kombinaci se studiem historických map, reliéfních map, leteckých snímků a rešerší archivních zpráv o dosavadních nálezech na dotčeném území bylo vytipováno několik potenciálních lokalit s možným výskytem archeologických nálezů. Na těchto bude nyní proveden geofyzikální průzkum, který by mohl předpokládaná místa potvrdit a případně specifikovat jejich charakter.


Keramický přeslen (mladší pravěk), nalezený při průzkumu u Dolních Studének. Foto: Jakub Halama


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.