PŘÍSTUPNOST STRÁNEK

    Tyto stránky věnují velkou pozornost také slabozrakým, neslyšícím či jinak postiženým čtenářům - snaží se co nejvíce vyhovět specifickým potřebám těchto lidí.

    Jsou použity relativní velikosti písem, v každém prohlížeči si tak můžete jednoduše nastavit velikost tak, jak uznáte za vhodné. V Internet Exploreru i Mozille Firefox tak můžete učinit přes volbu menu Zobrazit a položku Velikost textu, případně stisknutím klávesy Ctrl a točením kolečkem myši. Prohlížeč Opera Vám tuto změnu umožní v menu Zobrazit výběrem zvolené velikosti v položce Měřítko. Také podporuje stisknutí tlačítka Ctrl a točení kolečkem myši, nejjednodušeji však můžete velikost měnit stisknutím kláves + (plus) a - (mínus).

    Prohlížeč Opera je obecně označován jako nejvhodnější pro takto postižené lidi, podporuje totiž změnu měřítka celé stránky (nejen textu), také hlasové ovládání, zvýrazňování určitých prvků na stránce či vypnutí použití kaskádových stylů či jeho nahrazení styly vlastními, umí i snadné vyhledávání pouze v odkazech. Operu si můžete stáhnout zdarma i v češtině na stránkách www.opera.com.

    Rej zároveň co nejvíce používá popisovací atributy odkazů a obrázků, pro zrakově postižené čtenáře tak umožňuje snadněji poznat, co je na fotografiích zobrazeno či kam jednotlivé odkazy ukazují. Kromě toho také umožňuje pohyb po základních stránkách tohoto serveru použitím takzvaných Access Keys, klávesových zkratek pro přístup k jednotlivým odkazům.

    Pro zrakově silně postižené čtenáře bude pravděpodobně nejlepší využít vlastnosti textová verze, jejíž tlačítko je na samotném začátku stránky. Tímto tlačítkem zamezíte použití formátování kaskádovými styly, které může mít za následek v některých místech horší čitelnost. Tuto vlastnost také velmi ocení čtenáři s pomalým připojením k internetu či majitelé PDA či jiných mobilních zařízení s malým rozlišením.

Klávesové zkratky

Na vstupní stránce máte na výběr tyto zkratky:

 • C - kontaktní formulář
 • T - textová verze (případně G - grafická verze)
 • H - úvodní strana
 • S - zprávy ze společnosti
 • K - zprávy z kultury
 • P - zprávy ze sportu
 • F - katalog firem
 • I - inzerce
 • Z - kam za zábavou
 • A - archív článků
 • B - archív bleskovek
 • N - na začátek stránky (nahoru)
 • M - mapa stránek
 • E - kódování češtiny
 • 0 (nula) - přístupnost


Použití klávesových zkratek se liší v každém prohlížeči:

   Internet Explorer 5+: Stlačte klávesu ALT a vyberte příslušný znak, pak stiskněte ENTER

   Internet Explorer 5+ pro Mac: Stlačte klávesu CTRL a vyberte příslušný znak

   Netscape 6+, Mozilla Suite a Mozilla Firefox: Stlačte klávesu ALT a vyberte příslušný znak

   Opera: Stlačte zároveň klávesy SHIFT a ESC a vyberte příslušný znak ze seznamu

Starší či zde neuvedené prohlížeče nemusí klávesové zkratky podporovat, obraťte se proto na uživatelskou podporu použitého prohlížeče.

Důležitou podmínkou přístupnosti a kvality stránek je také validita kódu. Na Rej.cz byl použit formát XHTML 1.0 Transitional, veškeré stránky na tomto serveru by tak měly být syntakticky správné - otestovat to můžete například na adrese http://validator.w3.org/. Pokud však naleznete nějakou stránku, kterou Váš prohlížeč nezobrazí správně a/nebo nebude validní, obraťte se, prosím, na níže uvedenou e-mailovou adresu. (Zmíněné se netýká článků vydaných před dubnem 2007, kdy byl použit jiný formát dokumentů.)

Případné připomínky či nápady ohledně přístupnosti stránek posílejte na webmaster@rej.cz

 

 


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.