SPORT

JAK TO VIDÍM JÁ: Zaslouží si mužský hokej přísun městských miliónů?

29. dubna 2015, 17:00, téma HOKEJ, Petr Fišer
Šumperk - Je to věčné téma. Zaslouží si mužský hokejový celek ze Šumperka, který působí na úrovni první ligy, několikamiliónovou podporu městské radnice? Názory se různí. A v nejednom případě i radikálně rozcházejí.

 Na týmové úrovni je mistrovské zápolení na ledě bezpochyby nejdražším kolektivním sportem. Jedna sezóna ve druhé nejvyšší soutěži v České republice spolkne minimálně deset miliónů korun. Kluby se tak bez radními odklepnuté částky tvořené sedmi čísly neobejdou. Platí to o Havířovu, Třebíči, Prostějovu, Litoměřicích, Ústí nad Labem a dalších. Kde vydatným způsobem nepomůže město, nemůže být ligové mužstvo. Jsou to propojené nádoby.
Jedno je jisté. Hokej je fenomén. A společně s fotbalem národní sport. Ať se to někomu líbí, nebo ne. Asi každý z nás juchal při slavném Naganu jako smyslů zbavený a skákal nespoutanou radostí metr vysoko. Kdyby dosáhli podobného triumfu basketbalisté, házenkáři nebo volejbalisté, nikdy to nebude mít takovou masivní odezvu jako v případě Jágra a spol.
Šumperk je díky hokejovému souboru ve stálém kurzu. Výsledky jediného profesionálního seskupení na okresním území se aktuálně objevují na teletextu. O vybraných zápasech se mluví v rádiu a televizi, ve velkém rozsahu se mu věnují i tištěná a internetová média. O Dracích se ví široko daleko. I když návštěvnost pomalu stagnuje a mírně klesá, pořád je to lidová zábava servírovaná největšímu počtu pravidelných diváků.
„Jenže to stojí spoustu zbytečně vyhozených peněz. Dejte stejné finance jinému sportu nebo talentovanému jedinci a bude ještě úspěšnější,“ opanují hokejoví kritici. „A navíc tam nehrají žádní odchovanci, ale jen nádeníci a žoldáci posbíraní po celé republice,“ přidávají další argument, který jim pije krev.
Jaká byla opravdová realita? Do zápasů minulého ročníku zasahovalo až deset místních hráčů, co s hokejem začínali na Tyršově stadiónu. A to je v porovnání s konkurencí velice solidní číslo. Nemalou část sestavy navíc dotvářeli hokejisté, kteří v Šumperku působili delší čas. Stačí zmínit Holíka, Sedláka, Haase či Pláška.
Daleko větší průšvih vidím ve skutečnosti, že se šumperský hokej dělí na dvě poloviny a už několik let není jednotný. Jedna skupina se věnuje výhradně prvoligovým mužům, druhá mládeži. A společnou řeč asi jen tak nenajdou. Je to obrovská škoda.
Kdybych byl kouzelný dědeček, vyčaroval bych každému oddílu měšec plný bankovek, který by bohatě postačil na poklidné fungování a bezproblémové hospodaření. Klobouk dolů před všemi, kteří se své sportovní zálibě věnují ve volném čase po práci a v daleko skromnějších podmínkách. Častokrát za to ještě musí platit formou členských příspěvků. A přesto si to s partou kamarádů náramně užívají.
Aniž bych chtěl komukoliv nadržovat nebo stranit (sport mám rád jako celek), nemůžu se zbavit dojmu, že si je potřeba sundat růžové brýle. I kdyby profesionální hokej ze Šumperka nadobro zmizel, ostatní kluby se zničehonic v městských penězích a dotacích topit nezačnou. To mi věřte. Byly na tom snad lépe v dobách, kdy se na stejném místě hrál neporovnatelně levnější hokejový přebor nebo průměr druhé ligy? Nebyly. A to ani v případě vybraných sponzorů, kteří jsou z různých důvodů a příčin ochotni financovat pouze chod mezi fanoušky stále populárních Draků. Prostě je to tak, i když to většina protestujících může považovat za nespravedlivý proces. Žádné zázračné mávnutí kouzelným proutkem se čekat nedá.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 3.5.2015 23:17
Titulek: Hloupí jsme my
Autor: Anonym
Neumannové bývalý manažer a partner, lobbista Josef Jindra stál za jejím překvapivým jmenováním do funkce prezidentky organizačního výboru mistrovství světa v lyžování 2009 s rozpočtem dvě miliardy korun a pak od podzimu 2009 dostala místo referentky pro armádní sport u náměstka Jaroslava Kopřivy (KDU-ČSL) ze Šumperka, to jí taky zařídil Jindra. Neumannová měla pracoviště v budově ministerstva v ulici Na Valech na pražských Hradčanech. Jaroslava Kopřivu svrhla v r. 2010 aféra s nákupem minometů, ve které figuroval i Neumannové životní partner Josef Jindra. Kopřiva se ocitl v podezření, že si s Jindrou dojednává provize z miliardových armádních zakázek. Neumannové pak hrozil vyhazov z ministerstva obrany kvůli Jindrovi a kvůli dluhům MS, ale sedí tam dodnes. Do konce ledna 2015 dělala ministerskou poradkyni Stropnickému (ANO) za 46 tisíc měsíčně, od 1. února 2015 je zas referentka. http://zpravy.aktualne.cz/domaci/plat-ma-vyssi-nez-ministr-je-poradcem-i-namestkem-ministra/r~e88d4200b2cc11e4aff10025900fea04/
Já si tedy myslím, že si Neumannová s Jindrou na MS nakradli fest, například obratem po MS splatila Neumannová hypotéku na svém penzionu na Zadově. Lemra nenažraná.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.