SPORT

Správně nastartovaný Emil Hekele před mistrovstvím světa vyhlíží další skvělý výsledek

30. ledna 2020, 23:00, Petr Fišer
Správně nastartovaný Emil Hekele před mistrovstvím světa vyhlíží další skvělý výsledek Loštice – Jestli jeho otec, sám výborný cyklokrosař s reprezentační minulostí, sleduje synovo počínání ze sportovního nebe, musí z něj mít oprávněnou radost. EMIL HEKELE „junior“ si jako novopečený český šampión zazávodí na mistrovství světa. A to už o víkendu. Ve švýcarském Dübendorfu vytvoří reprezentační trojici s Michaelem Borošem a Janem Nesvadbou.

Hekele názorně předvedl, že věk nemusí být ve sportu důležitý. Do nejprestižnějšího cyklokrosového klání celé sezóny se zapojí na prahu třiačtyřiceti let. Největší vavříny paradoxně získává až v době, kdy většina vrstevníků už dávno ukončila kariéru. „Hodně lidí mi nevěřilo, hodně lidí mě podceňovalo. Byl jsem na tom přesně opačně. Věděl jsem o svých kvalitách. Věděl jsem, čeho jsem schopný. Věřil jsem si. Tempové tratě mi vyhovují a já svého potenciálu maximálně využil. Naplno jsem ho prodal v den D a rád bych ho prodával dál. Zaútočil jsem přesně ve chvíli, kdy jsem to plánoval. Přemýšlel jsem deset tahů dopředu jako šachista. I když si to zatím moc neuvědomuju, vážím si toho, čeho jsem dokázal,“ vrátil se ještě jednou k senzačnímu triumfu.

Loštický srdcař a velký bojovník si cestu na vrchol musel tvrdě vydřít. Většinu přípravy absolvuje ve večerních hodinách po splnění všech pracovních povinností v civilním zaměstnání. „Mám v tom docela dobrý systém. Taky je to hodně o hlavě. Tréninky nejde zaměřovat tak, aby mi cyklistiku znechucovaly. Naopak mě musí bavit. Za posledních sedm let jsem na tom postavil celou filozofii. Přestože jsem o tom vždycky snil, na profesionální podmínky jsem bohužel nikdy nedosáhl. I tak jsem se snažil všechno dělat s maximálním úsilím. A konečně se vyrojil nejlepší výsledek, který se vyrojit mohl.“

Během dlouhé kariéry se cyklistického nášupu několikrát přejedl tak, že mu přestal šmakovat. „Dvakrát jsem skončil, protože mě to přestalo bavit. Tréninky bývají náročné a podstupovat je každý den není nic jednoduchého. Cyklokrosař se v závodech musí adaptovat na zimu, bahno a další složitosti a nepříjemnosti.“

Ve Švýcarsku se pokusí navázat na výtečný debut. Před třemi roky si v Lucembursku jako devětatřicetiletý veterán vyjezdil mezi světovou elitou slušné 22. místo. „Tehdy jsem si myslel, že to bude dost těžké překonávat. I vzhledem k tomu, jakou výkonnost a rozdílné možnosti mají třeba Belgičané. S formou, která se mě momentálně drží, jsem schopen zajet další skvělý výsledek. Chtěl bych přispět k tomu, aby se český cyklokros vrátil tam, kde byl před dvaceti lety. Aby bylo na čem stavět a mladší kluci viděli, že to jde a že se vynakládané úsilí jednou vyplatí,“ tvrdil odhodlaně dříč k pohledání.
 

Foto: archiv

Mávání na rozloučenou? Ale kdeže…


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 2.2.2020 21:49
Titulek: Bez titulku
Autor: aNONYM
14
Tak to byl spíš megatrapas, ale nedali to ani jeho mladší kolegové :-(
Reagovat
Datum: 3.2.2020 08:46
Titulek: Bez titulku
Autor: Libor
21
Těžké podmínky, hodně dlouhý závod a fenomén M. van der Poel,to všechno rozhodlo, že v konečné fázi nedojelo spoustu závodníků, ale bylo to MS a to musí být brutální, žádné hodinové kroužení po zmrzlém okruhu. Závod ukázal současný stav našeho cyklokrosu.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.