Výstava Země otců připomíná osudy sudetských Němců i známá místa
8. října 2012, 20:57, téma ZÁBŘEH, mid
Skleněné fotografické destičky se vynořily v roce 2000 u Zdeňka Mateiciuce z Oder. "Jednou jsem přišel do práce a našel jsem na stole balíčky zabalené do starého voskového papíru. Po rozbalení v tom byly sklíčka," vypráví Zdeněk Mateiciuc. Balíčky našel jeho známý na půdě svého domu. Poté začalo téměř dvouleté pátrání po místech zachycených na destičkách i autorovi fotografií. "S pomocí různých lidí se mi podařilo zjistit, že tato místa pocházejí z Loučné a Koutů nad Desnou a autorem je Gustav Ulrich, amatérský fotograf a majitel bělírny plátna v Rejhoticích, místní části Loučné nad Desnou.“

Majitel bělírny fotografoval nejen svou rodinu a přátele, ale zachytil objektivem fotoaparátu také třeba stavbu železnice Petrov nad Desnou – Kouty v roce 1904 či horské osady Přemyslov a Annín. Nejvíce snímků z Rejhotic zachycuje bělidlo zvenčí i zevnitř, jeho provoz a detaily strojů. V souboru se nacházejí i fotografie z letních a zimních výšlapů po Jeseníkách a pohledy na horské chaty před sto lety.

Zdeněk Mateiciuc se postupně dopracoval až k jedenaosmdesátileté vnučce Gustava Ulricha Liselotte Klamt, s níž se později osobně setkal. „Když jsem jí předával fotografie jejího dědečka, nebyly to anonymní obrázky. Byl to její domov, její rodina a jejich bělidlo v Rejhoticích," vzpomínal Zdeněk Mateiciuc, jenž si přeje, aby se lidé mohli seznámit se životem sudetských Němců v jejich původním domově, ze kterého byli po válce vyhnáni.
