PMŠ: Do vězení nikdo nepůjde
21. března 2017, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč „Na obžalovanou lze ještě stále působit výchovně,“ odůvodnila uložení podmíněného trestu soudkyně Jana Švaňhalová .
Vařáková se měla podle závěrů vyšetřovatelů i obžaloby pokoušet zamést za zločinem stopy, když skartovala některé důležité dokumenty a snažila se vinu svalit na účetní firmy. Také z toho důvodu jí státní zástupce Zdeněk Wiesner navrhl uložení nepodmíněného trestu ve věznici s dohledem. Naproti tomu obhájce Vařákové požadoval ve své závěrečné řeči zproštění viny.
U posledního soudního líčení vypovídal také bývalý ředitel PMŠ a partner obžalované Luděk Šperlich, který vloni dostal podmínku za zanedbání povinností při správě cizího majetku, když po dlužnících PMŠ nevymáhal zaplacení faktur. Šperlichovu výpověď ve prospěch Vařákové soudkyně označila za nevyrovnanou.
Záchrana na poslední chvíli
Původně byla výše zpronevěry spočítána na 3,8 miliónu korun. V době, kdy se o práci pokladní začala intenzivně zajímat policie, však sama Vařáková vložila na účet firmy dvakrát půl miliónu korun. U soudu pak uvedla, že šlo o převod peněz z pokladny PMŠ, kde ale v té době bylo podle zjištění vyšetřovatelů pouze několik desítek tisíc korun. Podezření, že k úhradě manka použila vlastní peníze, ale před soudem odmítla Vařáková i její obhájce. Přitom právě toto snížení zpronevěřené částky ji patrně zachránilo před cestou do vězení.
Rozsudek okresního soudu je zatím nepravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.