Šumperk - V květnu se na šumperské kulturní scéně objeví nová a svým zaměřením ojedinělá akce. Té o páté je alternativní etno festival, který se uskuteční ve dnech 20. - 21. května. První večer se odehraje ve dvoře H–clubu na Rooseveltově ulici a o den později se festivalové dění přesune do Sadů 1. máje na scénu Vily Doris.
„Chceme založit tradici festivalu, který na severní Moravě zatím chybí. Představíme veřejnosti to nejlepší z kultury, která není mainstreemová a zároveň klade velký důraz na kvalitu. Na jednom místě vedle sebe zahrají kromě zajímavých kapel také Djs, vystoupí několik divadelních souborů, proběhne graffitti exhibice a doplňkové aktivity jako bouldering – horolezecká věž, provazochodci, žongléři nebo dětský koutek s hradem,“ vypočítává pořadatel festivalu Martin Matějček.
Hlavním tahákem prvního festivalového dne bude beatboxový král En.dru z populární kapely Mako Mako, dále nejlepší hráč na australské didgeridoo u nás Ondřej Smeykal, který uvede recitál s bubeníkem Milošem Dvořáčkem, a ze zahraničních kapel se mohou návštěvníci těšit na zélandské Gerda Blank či německou kapelu Nepa. Místní scénu pak bude reprezentovat hypno soubor Sioux.
Sobotní část otevře už po obědě Drum Orchestra Káji Cvrka, následován reggae rytmy olomouckých Homebwoyrasta, kteří jsou považováni za jednu z nejlepších reggae kapel v Evropě! Magnetem sobotního programu budou dvě formace z Polska. Foliba hrající východoafrický styl na původní tradiční nástroje a Zebra - dubpunk sound system z Wroclavi. „Zajímavý projekt doveze Lukáš Pilnaj z Ústí nad Labem, a to kapelu Kus Kus klan, která míchá etno hudbu s elektronickým breakbeatem. Poklidné rytmy ve znamení reggae a etno hudby pak rozčísne šílený, ale nadaný kytarista Jindra Holubec s bratrem Michalem. A atmosféru Karibiku navodí Los hongos ze Svitav,“ představuje sobotní program Matějček.
Koncept pohodového festivalu přivodí vedle hudby také vůně a chuť čajů, kávy a dalšího občerstvení. After party po skončení venkovního programu proběhne v oblíbeném šumperském H – klubu, na které se představí jeseničtí Silesian sound system za výrazné podpory šumperských Lážo plážo djs. Z divadelní scény určitě stojí za zmínku improvizační spolek O.L.I.V.Y. z Olomouce.
En.dru prezentuje svoji novou onemanjam show. Její součástí je vedle samotné beatboxově-vokální improvizace i hudební improvizace s použitím tzv. loopstation. Jedná se o jedinou show svého druhu v ČR.
Tato "mašinka" funguje jako smyčkovač nahraných stop, které En.dru postupně nahrává přímo před publikem, pouze hlasem a pusou, tedy bez použití jakýchkoliv jiných elektronických efektů, či nástrojů! Tímto způsobem vznikají před diváky živé "accapella" improvizace nejrůznějších hudebních stylů (electro, hip-hop, acid jazz, funky, ethno...), jejíchž součástí je beatboxová rytmika, vokály, beatboxové efekty, imitace hudebních nástrojů, rap... Beatboxová show tak dostává zcela nový hudební rozměr.
Na první poslech vás napadne jedno slovo - Nirvana. Na druhý poslech vás rozřeže grunge-ová kytara a na Němce nezvykle dobrá angličtina zazpívaná tím správným chraplákem. Nape rozhodně budou nejdrsnější kapela večera, která na 110% zapadá do škatulky grunge. Pozor na příznivce mastných vlasů a flanelek, kteří se při prvních tónech začnou drát do předních řad.
Ondřej Smeykal je český profesionální hráč na didgeridoo. Ondřej nastoupil kdysi svou dráhu jako samouk a pro nedostupnost didgeridoo začínal své první pokusy s osvojením hry nacvičovat tehdy ještě na obyčejné papírové trubky používané k navinování koberců. Později se na necelý rok vydává do Austrálie za účelem studia aboriginského skalního malířství na univerzitě v Canberre a studia hry na australský domorodý nástroj. Dnes se tento česko-slovenský průkopník didgeridoo věnuje výhradně koncertním vystoupením, pořádá semináře výuky hry na didgeridoo pro začínající i pokročilé a na základě úzkých kontaktů na australské výrobce zastává ve spolupráci s nimi i roli dovozce kvalitních eukalyptových nástrojů.
Miloš Dvořáček hraje na bubny od dvanácti let. S Vladimírem Václavkem založil VRM a současně také hraje v Druhé Trávě Roberta Křesťana. Prošel folkem, jazzem, bluesem a různou studiovou prací. Jeho současný směr je alternativní hudba, ale jak sám říká: "POZOR! Nemyslím tím československej bigbeat na sedm, ale individuální přistup k hudbě vůbec! Ovšem musí to bejt v groovu!"
Skupina Sioux vznikla v roce 2000 z původního Neutuchajícího veselí, které koncertovalo od roku 1994. Kapelu tvořily čtyři naprosto rozdílné živly tíhnoucí k nejrůznějším hudebním směrům. Spolu dohromady se ale dokázaly vždycky shodnout na elektrickém kytarovém základu ozvláštněném lesním rohem a libůstky v dalších žánrech se do jejich hudby promítly velmi příznivě. Kapela se od prvopočátku věnovala vlastní tvorbě, jejím jazykem je kromě hudby čeština, angličtina i španělština.
Gerda Blank/alternative experimental - Nový Zéland/
Gerda Blank je jméno ženy zastřelené při pokusu dostat se přes Berlinskou zeď a také stejnojmenný projekt Rhyse Braddocka & Stuarta Millse. Rhys, původem z New Plymouthu na Novém Zélandu, se dal dohromady s bubenikem a zpěvákem Stuartem Millsem v říjnu roku 2007 v Aucklandu. Zjistili, že mají stejné hudební ideály a vzory, vydali rychle album a těšili se na to, co jim jejich hudebni spolupráce přinese nového. V červenci 2008 se vydali na své první evropské turné, od Barcelony po Bosnu. Momentálně žijí v Brně a buduji si svou slibně se rozvíjející kariéru živými koncerty a snaží se bourat hudební hranice v Evropě a okolí.
Skupina Skydive vznikla v Olomouci z podnětu klávesového mága Michala Davida a nefalšovaného rockového krále Petra Jandy. Stalo se tak v zimě roku 2009, kdy tito dva nekorunovaní králové českého undergroundu přijeli do Olomouce lovit talenty na soutěžní casting. Nehledali nic míň než tři pěkné kluky pro tu správnou fajn hudbu. Do finále se nakonec (už v šatně) probojovali: dvacetiletý skateboardista s krásně vlnitými vlásky Tomáš Kártrich, kazašský chlapec s mlsným pohledem Marek Krasík a vždy usměvavý již brzy do důchodu se chystající bubeník Jarda Burda. Pokud protřepete Sonic Youth s kapkou Pixies a ovoníte to olomouckýma syrečkama, vzniknou vám Skydive.
Tříletá kapela Homebwoyrasta z Olomouce, hrající reggae music po ČR a i kousek dál, zavítá i k nám do Šumperka. Reprezentovala ČR/SR na European reggae contest 2010 kde z cca 800 kapel skončila ve finále 12 nejlepších evropských reggae kapel. V Šumperku bude hrát poprvé, tak je přijďme pozdravit a zapařit v hojném počtu. Jah love!
Většina z nás reaguje různě, když slyší slovo Zebra. Někteří si název spojí se zvířetem v Africe, jiní si vyobrazí známý přechod pro chodce. Od této chvíle usilujeme o změnu tohoto vnímání a představujeme Zebru tak, jak jste dosud nezažili. Kapela byla založena v r. 2007 a experimentuje na hudebním poli, kterému se říká dub. Její zvuk charakterizuje výbušná psychedelická směs tvořená elektronickým zvukem a kombinací živých hudebních nástrojů jako jsou kytara, trumpeta, čelo a saxofon. Zebra se interesuje v ochraně přírody a vystupuje proti době mechanizovaných pocitů a honbě za kariérou. Duše kapely je naplněna hněvem a frustrací, vycházející z punk rocku, ale stále se zábleskem naděje a pozitivní sílou dub vibrací. Používáním originálních zvuků Zebra zkouší obejmout další magičtější a úžasnější stránku tohoto světa. Protože "realita nestačí,... že ne?"
Kapela Foliba byla založena roku 2005 Lukášem Dembinski v polském Brzegu. Je to projekt, který vznikl na základě čisté vášně pro bubny a africkou kulturu. Koncert Foliby je neobyčejná show plná pohybu, který nikoho nenechá lhostejným. Jejich hudba je založena na tradičních západoafrických rytmech předváděné na afrických hudebních nástrojích jako je djembe, dundun, balafon a shekere. V kombinaci s africkým tancem a barevným oblečením vyzařuje Foliba silnou energii a štěstí.
Kus Kus Klan je elektroakustický band založený na zvukových zážitcích. Základními zdroji jsou často průlety meridiánem, tříbení ega, nebo hnětení čaker. Stylově jde nejčastěji o elektroakustickou fůzi worldmusic a breakbeatu. Kus Kus Klan funguje biodynamicky a svá vystoupení podřizuje lunárnímu kalendáři. Podle ročenky na 2011 by tak mìlo dojít 21.5. k mimořádné konstalaci, podobně jako v loňském roce při vystoupení na Reggae Meetingu Točník, nebo při anglickém turné na Isle of Wight, kdy kapela magnetizovala a elektrizovala návštěvníky tak, že proměnila dosavadní piknik v tančírnu. Kus Kus Klan před nedávnem koncentroval své zážitky do alba a vydal tak své 1. oficiální CD, které pokřtil svým oblíbeným Puerhem. Tím symbolicky nastartoval další epizodu a své příběhy přináší i vám.
Avantgardní duo absurd-power folku se špetkou jazzu a funky. Jindřich hraje na elektrickou kytaru přirozenou funky hru pravou rukou a taky dokáže vystavět opravdu vtipné sólo (nebo si jej ve vhodné chvíli raději odpustí). Michal zase přidává svou nekompromisní basovou linku (místy až dunajovskou, častěji s prvky funku a slapující). Je příjemné v podzemních vodách zase slyšet plný a znělý hlas, který se nebojí zpívat jak přirozeně, tak se pitvořit na hranici hysterie. Se slovy si Holubec hraje skoro jak rapeři, volně přechází až do jazzového scatu. Texty jsou pak odlehčenou poezií.
Kapelka ze Svitav a okolí, která se dala do kupy v zimě 2006 a v této sestavě zůstala dodnes. Jejich styl se dá popsat asi takto - rock, world music, dub, reggae, latino - zkrátka ode všeho kousek... Asi jako všichni muzikanti se snaží, aby muzika jejich prostřednictvím promlouvala k lidem.
Drum Orchestra je spolek lidí, kteří hrají na západoafrické bubny djembe, basové bubny dunduny a další africké nástroje. Hrají originální africké rytmy, které se váží k různým tradičním příležitostem. Vznikla před třemi lety jako kurz bubnování, velice záhy však začala vystupovat i na veřejných akcích od těch benefičních, přes různé městské slavnosti, až po malé festivaly.
V rámci festivalu se v případě pěkného počasí bude dne 21.5. konat také živá ukázka graffiti art. Předvedou ji dnes již renomovaní umělci tohoto žánru tvorby: Stach, Rocca, Win, Amok, Marmy, Yakeš a další... Svá díla budou tvořit na desky formátu 2 x 3 metry a vzniklé artefakty budou poté vystaveny a nabídnuty k odprodeji v aukci potenciálním zájemcům, přičemž výtěžek z prodeje poslouží jako podpora festivalu.
Žonglování
Bouldering
VOLNÁ MÍSTA
původní adresa: http://stary-sumpersky.rej.cz/clanky/multizanrovy-open-air-festival-te-o-pate-v-sumperku/