Kvůli kůrovci je hlad po nových stromech. Lidé je začali krást
20. listopadu 2018, 13:00, jak
Zatím poslední takový případ se odehrál tento měsíc ve Velkých Losinách. Zloděj tam vnikl do skladu malých stromů a zaměřil se na jedle. Smrky už totiž kvůli kůrovci nejsou v kurzu. „Pachatel po odstranění visacího zámku odcizil zhruba 275 kusů sazenic jedle obrovské,“ dodala k případu podrobnosti mluvčí šumperské policie Jiřina Vybíhalová.
Vyšetřovatelům se přesnou dobu krádeže zjistit nepodařilo. Došlo k ní patrně mezi 8. a 13. listopadem v nočních hodinách. Pachateli hrozí v případě dopadení obvinění z trestného činu krádeže.
Vykácené mýtiny musí jejich majitelé znovu zalesnit. Nařizuje jim to zákon. Zájemci si mohou požádat o dotace, třeba Olomoucký kraj. Finanční podpora slouží například na stavbu takzvaných oplocenek, které zabraňují zvěři v okusu sazeniček.
