ZPRÁVY

Jde to i bez dotací. Ale jen někde

23. února 2016, 12:00, Jaroslav Kropáč


Štíty - Až v Praze přednášeli zástupci štítecké radnice o tom, jak může město fungovat a prosperovat bez dotací od státu a Evropské unie. Přednáška vzbudila velký zájem a trvala téměř dvakrát tak dlouho, než se původně počítalo. Město ze severu našeho okresu nespoléhá na dotace už roky a výrazně se tím odlišuje od všech ostatních.

 „Ohlas na to, jak investovat a prosperovat bez dotací byl velmi kladný. I Štíty samozřejmě nějaké dotace čerpaly, ale rozhodně to nebylo tolik, kolik je dnes jinde obvyklé,“ vysvětluje starosta Štítů Jiří Vogel. Zatímco jiná města a obce vybudovaly z bruselských peněz nové chodníky, cesty nebo kanalizace, Štítečtí zvládli totéž bez tučných příspěvků Evropské unie. „Výhodami hospodaření bez dotací je třeba to, že můžeme svěřit realizaci městských zakázek místním firmám, dát práci zdejším lidem a netrápí nás tolik byrokracie. Například sportovní šatny jsme stihli postavit vlastními silami za kratší dobu, než nám trvalo vyřízení všech dotačních formulářů na obyčejný zametací vůz,“ uvedl Vogel.

Není to pro všechny

Samy Štíty ale přiznávají, že hospodaření bez dotací není výhodné pro každého. Vydělat na něm mohou hlavně větší obce nebo menší města. Ostatním nezbývá, než spoléhat na podporu státu nebo Evropské unie.
Zatímco výhodou dotací je získání velkého množství peněz, nevýhodou obrovská byrokracie a rozsah sankcí. Miliónové pokuty za chyby v dotačním řízení vyfasovala třeba Mohelnice nebo Staré Město, desítky miliónů korun mají za nesplnění dotačních podmínek vrátit Vodohospodářská zařízení Šumperk.



Foto: red

Naprostou většinu stavebních akcí realizovaly Štíty vlastními prostředky. Přednost dostaly místní stavební firmy.
VOLNÁ MÍSTA