Jak se hraje americký fotbal na Severní Moravě?
4. července 2007, 14:36, téma NETRADIČNÍ SPORTY, Stanislava Marešová
Je jich třináct a jejich průměrný věk je 20 let. Jmenují se DIETOS a hrají za humny americký fotbal. Tedy vlastně to není zas až tak úplně pravda. Sami hráči uvádějí na pravou míru: "Sport, který hrajeme, nemá jméno, teda aspoň my jsme za tu dobu název nenašli. V našem podání jde o mutaci AMERICKÉHO FOTBALU /AF/ a FLAG FOOTBALLU / FF/."
Pozn.: FF je nekontaktní sport, při němž není dovoleno blokování.
Scházejí se na hřišti u Luží a svůj volný čas tráví učením se pravidel i jejich praktikování při hře. Pravidla jsou celkem podobná těm z amerického fotbalu nebo ragby. Pokud i tak v tom máte zmatek, je na čase vše osvětlit.
- Ragby je hra, která se datuje od roku 1823, kdy se na univerzitních kolejích anglického města Rugby rozhodl jeden hráč fotbalu donést míč do branky v náručí. Ragby proti sobě hrají dvě patnáctičlenná mužstva. Hraje se 2×40 minut na hřišti o rozměrech max. 100×70 m s brankami ve tvaru písmene H.
- Americký fotbal je hra, která vznikla jen o pár let později /kdo tedy opisoval, je na snadě/, roku 1875 na Harvardské univerzitě při utkání se studenty z McGillu v Kanadě. Oproti hře ragby jsou v americkém fotbalu předepsány i povinné výstroje, které činí z hráčů hromotluky v helmách. Patří sem mimo jiné chrániče kolen, ramen, kyčlí a kostrče, stehenní chrániče, ochranné mřížky na obličej a náústky. Hra se odehrává mezi dvěma týmy, jejichž počet hráčů na trávníku v každém týmu není vyšší než 11.
A dostáváme se až k poměrně novému pojmu Flag football. Je to bezkontaktní verze fotbalu hraná v mnoha variantách. I vybavení pro tuto hru je mnohem primitivnější než u ragby nebo u amerického fotbalu. Vlastně stačí je míč a pásky s "flagy". Smyslem hry, který je i v ragby nebo americkém fotbalu označován jako "složit" hráče, je pak zbavit protihráče jeho flagu.
![]() |
![]() |
![]() |
I ve verzi FF jsou hráči rozděleni na offense / útok/ a defense /obranu/. Šumperský tým DIETOS sice na počátku váhal, zda nezačít rovnou s verzí ostrého amerického fotbalu, ale nakonec absenci tělesného kontaktu, který je právě při americkém fotbalu onou třešinkou na dortu pro lačné diváky, nahradili členové DIETOS šátky. "Šátek nám nahrazuje fyzický kontakt; úkolem hráče bránícího mužstva je vytrhnout šátek hráči mužstva, které útočí – stačí vytrhnout pouze jeden šátek, ať už na pravé či levé straně těla," vysvětluje Funky alias Martin Hejtmánek a dodává: "Jakmile hráč vytrhne šátek protihráči, hra se zastaví a útočící mužstvo rozehrává z místa, kde došlo k vytrhnutí šátku hráčem z bránícího mužstva. Šátek lze vytrhnout pouze hráči, který má míč!"
Větší část týmu DIETOS. Aby se mohlo hrát, musí se sejít minimálně osm hráčů /jedno družstvo tvoří 4-5 hráčů/.

"Hrajeme s míčem na americký football tzv. šiškou, která není přímo originální, ale je zdatnou napodobeninou originálu, který splňuje všechny požadavky pro mužský AF," říká jeden z hráčů DIETOS Martin Hejtmánek.
Další video zde.
Už dneska chystají DIETOS odvetu proti Mostu. Se stejným zápalem lákají i další nové hráče, kteří si chtějí vyzkoušet jak tvrdou verzi amerického fotbalu, tak i mírnější formu Flag football.
Rozhovor se šumperským týmem DIETOS. Slova se ujal QB - šéf týmu Jan Kolařík alias Koláč.
Kdy jste se vůbec poprvé setkali s hrou americký fotbal a proč právě tento sport?