Datum: 12.2.2013 12:17
Titulek:
Výzva k podání žaloby na prezidenta republiky Václava Klause pro...Autor:
JUDr. Josef VrbaSenát Parlamentu ČR Valdštejnské náměstí 17/4 118 01 Praha
V Praze 23. ledna 2013
Vážené senátorky a vážení senátoři Senátu Parlamentu ČR, dovolte, abych se na vás obrátil ve velmi zásadní a naléhavé záležitosti. Činím tak nejen jménem svým, nýbrž i v zastoupení širokého spektra občanských iniciativ, jež reprezentují početnou množinu občanské společnosti.
Od prvního ledna jsme svědky mnoha reakcí a následných diskusí, které doprovázejí rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení amnestie. Téměř každý den se objevují stále další a další informace, jaká trestní stíhání pachatelů nejzávažnějších hospodářských trestných činů mají být na základě amnestie zastavena. To v nás vyvolává důvodné podezření, že zvláště rozhodnutí o čl. II této amnestie pravděpodobně nebylo náhodné, ba naopak, že mohlo jít o předem připravovaný úmysl. Nejenže byla zmařena dlouholetá práce mnoha policistů, státních zástupců a také soudců, ale hlavně byl veřejnosti vyslán velmi neblahý signál. Ani prezident republiky nemá právo stát nad právem. Jeho rozhodnutí vede k uplatňování selektivního práva pro vyvolené a ve své podstatě až k právnímu nihilismu. To významně podkopává důvěru občanů v právní stát a tradiční hodnoty, o nichž prezident hovořil ve svém novoročním projevu.
Proto na vás apeluji, abyste jednali v Senátu o podání žaloby na prezidenta republiky Václava Klause pro velezradu dle čl. 65 Ústavy ČR.
Právní řád definuje velezradu jako jednání prezidenta „směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Trestem může být ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti znovu jej nabýt. Argumenty pro podání této žaloby lze najít v návrhu na zrušení čl. II amnestie, který podala skupina třiceti senátorů u Ústavního soudu.
Touto bezprecedentní amnestií byla elementárním způsobem rozkolísána rovnováha zákonodárné, výkonné a soudní moci v našem, věřím, že stále ještě demokratickém a právním státě. Nic na tom nemění ani fakt, že se mandát prezidenta již záhy naplní. Náš postoj vůči této amnestii není motivován politicky či ideologicky, ale ani osobně. Jedná se o zralou a především adekvátní reakci na konkrétní čin nejvyššího ústavního činitele. Razantní vstup Václava Klause a jeho rodiny do volební kampaně, jež předchází volbě nové hlavy státu, nás nutí klást si různé znepokojivé otázky.
V uplynulých dvaceti letech se mnohé velké kauzy buď nevyšetřovaly vůbec, anebo se pak záhadně odkládaly, případně nebyla údajná vina prokázána. Nezřídka to byl výsledek politického a obchodního tlaku, což zmiňuje opakovaně i BIS ve svých výročních zprávách. A ani nyní nebude dán spravedlnosti volný průchod.
Prezident republiky podle nás jednal v rozporu s Listinou základních práv a svobod, překročil svůj ústavní slib, a tím i Ústavu ČR. Upřednostnil důvodně vyšetřované podezřelé pachatele závažných hospodářských trestných činů před jejich oběťmi. Poškodil tím i obraz ČR v zahraničí. Jeho závažný čin nesmí upadnout v zapomnění, nestačí jej jen morálně odsoudit, je třeba mu dát jasnou právní kvalifikaci.
Obhajoba tohoto kroku z úst prezidenta republiky a jeho spolupracovníků je nejen nepřesvědčivá, ona není hodna hlavy státu. V racionální rovině je tento krok neobhajitelný a nezdůvodnitelný. Prezident republiky je z výkonu své funkce dle Ústavy neodpovědný s výjimkou právě případů, kdy se dopustí jednání, které směřuje proti základním hodnotám demokratického řádu České republiky. A právě proto by měl prezident republiky nést za svůj čin plnou odpovědnost.
Věřím, že naši výzvu přijmete s pochopením a podání žaloby projednáte. Je to důležitý krok pro nastartování společenské obnovy v naší zemi. S úctou
Karel Janeček
Wratislavský palác Tržiště 13 118 00 Praha 1
Listárna
Sdílet na Facebooku
Upozornit známého | Tisknout | Nahoru