FOTOGALERIE

Zapomeňte na stativ

přidáno 12.2.2009, autor: Pavel Adámek, foto@adaservis.cz, fotografií: 15

Světla aut zanechávají v nočních snímcích působivé stopy. Zpravidla však používají fotografové stativ aby zachytili atmosféru setmělé ulice. Nechte ale jednou stativ doma a dovolte světlu kouzlit...




 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Řadit podle:

zpět na výpis
NÁZORY K FOTOGALERII
Reagovat na příspěvek:
Datum: 19.2.2009 15:22
Titulek: Re: A takhle vznikají války (díl 1)
Autor: A.B.
"Podívej se na to trošku filosoficky, to je hlavní problém nedorozumění, pokud nejsi přípustný filosofování, je to jen žvanění o nesmyslech" (Spottedcow)
1.) "To že pomocí stativu zachytíš čáru rovnou, pomocí smýkání foťáku křivou a pomocí očí vidíš dva vzdalující se body vypovídá něco o schopnosti vnímat věci pomocí smyslů" (Základní škola, cca 7. ročník, přírodopis, smyslové orgány)
2.) "Nazíráním na pozorovaný předmět dostaneš jen jednu z možností jejího tvaru, ale který tvar je správný?" Tvar obvykle představuje prostorové rozložení objektu, případně rovinné rozložení jež při pohledu vnímám vizuální percepcí! Vizuální percepce je komplexní proces zrakového vnímání spojující fyziologickou složku vidění s psychickou složkou individuálních dispozic a zaměřenosti jedince. Nejrozsáhlejší a nejdynamičtější percepční systém člověka a většiny živočichů. Pro vizuální percepci jsou důležité kontury vnímaných předmětů, podněcující k činnosti tzv. tvarové detektory, tvořené určitými skupinami neuronů v mozkové kůře. Kombinace všech výrazných znaků vnímaných objektů umožňují vytvoření komplexního zrakového vjemu, na jehož vnitřní interpretaci ("dešifraci") se podílí především individuální zkušenost. Jejím prostřednictvím se ve značné míře dotváří v mozkové kůře přesnější obraz objektu (například nejasně viděného předmětu). Takže na otázku, který tvar je správný, bude odpověď nejspíš jen v tvé hlavě. Těžko ti odpovím, protože nesdílím tvé individuální dispozice.
3.) "Pozorující objektu v přiopilém stavu vidí čáru za autem také rozmazaně. Stejně tak člověk s oční vadou. Vidí oni správně, nebo my špatně? Který z těch smyslových vjemů zachycuje skutečnost? Všechny. Je to pak skutečnost?" To mě jenom zkoušíš, přiznej se :o(
Opilost člověka způsobuje ethanol. Je to intoxikující složka alkoholických nápojů a jeho molekuly jsou natolik malé, že se mohou dostat do mezer mezi mozkovými buňkami. To může prolínat s neurotransmitery, které umožňují veškeré činnosti mozku. Díky tomu ovlivňuje nervovou soustavu a vysílá po těle utlumující signál. Proto nejenže člověk ztrácí koordinaci, rovnováhu, ztěžka zřetelně vyslovuje, ale také se může projevit zpomalené dvojité vidění. Takže se mi nabízí otázka, vidí opilec správně a jen si na to hraje? Nebo snad já vidím špatně? Řekl bych, že oproti opilci jsem stále ještě ve výhodě. I když se mi teď naskýtá tvá otázka oční vady. Pokud vím a dobře si pamatuji, oční vady jsou pouze: krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost, vetchozrakost a cylindrické vidění. Ani jedna z nich nezpůsobuje zpomalení zrakového vjemu. Pokud říkáš, že člověk s oční vadou vidí čáru za autem rozmazaně ve smyslu dlouhé táhlé rozmazané čáry, nejspíš je také opilý, nebo prudce otočil hlavou. "Který z těch smyslových vjemů tedy zachycuje skutečnost? Všechny... Je to pak skutečnost?" Pokud se ti skutečnost nezdá dost skutečná, asi se budeš muset neustále štípat do zadku. "A jsou ty rozmazané dynamické čáry zachycením skutečné reality?" Odpověď: Jsou!!! Jak jinak by tyto fotografie vznikly a co by na nich bylo zachyceno, pokud by nebyly zachycením skutečné reality? Bílá nebo černá? Můžeš si domyslet jakoukoli barvu, jakoukoli podobu... Ale to co je na snímcích je "bohužel" realita. Světlo, vznikající průchodem elektronů žhavícím Wolframovým vláknem, tím že má tento drátek vysoký odpor, na něm vzniká úbytek napětí. Toto napětí rozžhaví vlákno. Aby se nepřetavilo, je vzduchotěsně uzavřené ve skleněné baňce, naplněné inertním plynem. Rozsah vlnové délky takové žárovky jsou 350-3000nm. To je to co vidíš na obrázku, v kombinaci s červeným sklíčkem na tom černém fleku, čemu říkáme automobil. Tím, že necháme pronikat toto světlo do fotoaparátu delší čas, za který auto urazí určitou dráhu (ta dlouhá čárka z leva do prava, nebo naopak ať mi to nevytkneš), vzniknou tyto obrázky. Abych byl přesný: v kombinaci s pohybem aparátu vůči automobilu. Protože se nejednalo o mávání foťákem nad hlavou, ale focení projíždějícího automobilu bez stativu.
4.) "Fyzika v nejčistší podobě ve mne evokuje zachycení nepopsatelného. Síly gravitace, nepolapitelnosti světla, zvuku" Na snímku nebyla zachycena gravitace, ani zvuk. Takže zbývá jen světlo. To světlo, nebo chceš-li elektromagnetické záření (abychom zahrnuli světlo od ultrafialového, k infračervenému) má tři základní vlastnosti: amplitudu, frekvenci a polarizaci. Díky tomu se světlo šíří, pokud není směrováno do všech stran a má různé barvy (tóny). Albert Einstein nad tím hodně přemýšlel a dospěl k závěru, že světlo lze popsat jako vlnu, nebo částici. V krátkovlnných oblastech se vyskytuje částicová povaha elektromagnetického záření, zatím co v dlouhovlnných oblastech, vlnová povaha. Z tohoto principu zavedl fyzikální pojem "dualita částice a vlnění" Světlo tedy chápeme jako fyzikální jev, který má vlnovou i částicovou povahu. A teď jsme konečně u fotonů. Každému...
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):


Sdílet na Facebooku Upozornit známého | Tisknout | Nahoru


ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.