, PhDr. Marie Gronychová
Již jen měsíc budou moci návštěvníci obdivovat jedinečné exponáty zapůjčené z předních českých i slovenských muzeí, které spojuje základní téma – erotika, láska, touha, krása ženského i mužského těla. Šumperskému muzeu se podařilo shromáždit opravdu exkluzivní kolekci sbírkových a uměleckých předmětů, od originálů neolitických venuší, ithyfalických plastik, přes antické památky, středověké kachle až po vynikající umělecká díla od předních sochařů a malířů.
Stačí jen několik jmen, která nepotřebují komentář – Ignác Platzer, Václav Prachner, Jean Baptiste Carpeaux, Ladislav Šaloun, Jan Preisler nebo Lea Vivot. Zajímavou kuriozitou je i pás cudnosti ze sbírek státního zámku Opočno. Výstava vzbudila nebývalý zájem médií, a to nejen regionálních, ale i celostátních ( deník AHA, Česká televize) a dokonce zahraničních (slovenská TV Joj). Téma zaujalo i několik dalších muzeí, takže téměř celá instalace se přestěhuje nejdříve do Vysokého Mýta, poté do Jeseníku.
Mohlo by se tedy zdát, že atraktivní téma, unikátní exponáty a nadstandardní propagace zajistí výstavě také vynikající návštěvnost. Bohužel není tomu zcela tak. Ačkoliv žijeme ve 21. století a se sexem a nahotou v tom nejrealističtějším podání se potkáváme téměř na každém kroku (tisk, televize, film, internet), stejně převažuje ve společnosti puritánský názor, že jít na výstavu s erotickým motivem se „nehodí“. Mezi staršími spoluobčany převažuje přesvědčení, že „to už pro nás není“, mezi učiteli a profesory zase tvrzení, že „s žáky, popř. studenty na erotiku přece nepůjdeme“. Tak tedy Věstonická Venuše, řecké olejové lampy, terra sigillata, gotické kachle s výjevy Adama a Evy, renesanční a barokní obrazy s biblickými náměty, Léda s labutí nebo slavná Prachnerova socha Terezky či nevinní milenci od Jana Preislera dostali v Šumperku punc „Mládeži nepřístupno“. Škoda.