Věřte, nevěřte
29. června 2016, 11:20, téma
POZNÁMKA JK, Jaroslav Kropáč
Staří Řekové věděli, že si Sokrates velmi váží znalostí. Jednoho dne ho potkal známý a povídá: „Jestlipak víš, Sokrate, co jsem se dozvěděl o tvém příteli?" „Než mi cokoli řekneš, rád bych tě podrobil zkoušce. Říká se jí zkouška tří sít. První se jmenuje Pravda. Máš jistotu, že to, co mi chceš říct, je pravda?" tázal se Sokrates. „Ne," odpověděl známý, "vlastně jsem to jenom slyšel a...."
„Dobře," přerušil ho Sokrates.
„Takže ty nevíš, jestli je to pravda, nebo není. Teď vyzkoušejme druhé síto, jmenuje se Dobro. Chceš mi o mém příteli říct něco dobrého?" „Ne, naopak...“ „Takže," pokračoval Sokrates,
„chceš mi o něm říct něco špatného a nejsi si jist, jestli je to pravda. Třetí síto se jmenuje Užitečnost. Je mi to, co mi chceš o mém příteli říct, užitečné?" –
„Ne, moc ne." „Dobrá," uzavřel Sokrates,
„to co mi chceš říct, není ani pravdivé, ani dobré, dokonce ani užitečné, tak proč bys mi to měl vyprávět?"
I to je důvod, proč byl Sokrates velký filosof a všichni si ho vážili. A taky to vysvětluje, proč nikdy nepřišel na to, že mu jeho nejlepší přítel chodí za manželkou.
A co jsem tím chtěl říct já? Že i když zprávy na Reji nemusí být vždycky dobré, pro někoho užitečné a jiný může tvrdit, že nejsou pravdivé, rozhodně to není důvod k tomu, abyste je přestali číst.
Sdílet na Facebooku
Upozornit známého | Tisknout | Nahoru
NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.
Vážně? TO jsi tím chtěl říct? Tak tos teda zvolil hodně zvláštní formu. No, ale tak hlavně, žes nám něco řekl a pak jsi nám vysvětlil, co jsi nám říct chtěl. Protože kdybys nám nevysvětlil, co žes nám to chtěl říct tím, cos nám řekl, tak by to jistojistě nikdo nepochopil.
Ovšem nevím, jestli je to novináři ke cti, když musí pod článkem vysvětlovat, co chtěl tím článkem vlastně říct. Jestli ono by nebylo lepší, pro příště, přeskočit ty bláboly a přejít rovnou k tomu vysvětlení, ne?
Reagovat