- Úvodní strana
- Zpravodajství
- Kultura
- Sport
- Inzerce
- Katalog firem
- Přidat firmu
- Polední menu
- MHD a jízdní řády
- Archiv
- Vyhledávání
- Články
- Bleskovky
- Rejnoviny
- Reklama
„Tak velký počet flašinetů, který se po více než 70 letech sešel, je opravdovým unikátem hodným zapsáním do Guinessovy knihy rekordů,“ řekl při zahájení výstavy Petr Nekuža z Technického muzea v Brně. Flašinety z muzeí v Šumperku, Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Prostějově nebo v Rožnově pod Radhoštěm si daly dostaveníčko v Hollarově galerii a budou si pospolu hovět až do 16. února 2014. Výstava představuje historii výroby flašinetů pekařovské dílny Franze Kolba, založené v roce 1863 a zaniklé v roce 1939.
Poslední vernisáž šumperského muzea v tomto roce nebyla jen setkáním lidí, kteří tyto pozoruhodné strojky obdivují, ale přijeli i vzácní hosté, členové sekce Flašinety a mechanické hrací stroje při Kruhu přátel Technického muzea v Brně v čele s prezidentem Janem Bondrou. Žánrovou hudební rozmanitost flašinetů předvedli Antonín Švejda z Národního technického muzea v Praze, Radek Janoušek ze Západočeského muzea v Liberci a Martin Černohous z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné, které se na přípravě výstavy podílelo.
Zajímavým a nevšedním zpestřením výstavy jsou hrací stroje a strojky malíře a výtvarníka Petra Válka. V programu vystoupily děti z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné, které zazpívaly a předvedly kramářskou píseň O vzniku Pekařovské kaple, jež na motivy pověsti zkomponovala Filoména K. Černohousová. Pouť v Pekařově se uskuteční v srpnu 2014 již po jedenácté a stane se stejně jako v předchozích letech místem příštího setkání fandů této bohulibé záliby a potěšení.
Sdílet na Facebooku
Upozornit známého | Tisknout | Nahoru
VYHODNOCENÍ
V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.