Pan Josef Viktorín ze Šumperka má na svém kontě mnoho úspěchů z turnajů v šipkách. V jeho bytě je vystavena spousta pohárů a věcných cen, které v soutěžích získal. Dalo by se říct :
„pohár kam se podíváš“.
Už v předsíni zaujmou poličky s poháry, další zdobí kuchyňskou linku a jsou vystavené i v obývacím pokoji. Některé poháry má dokonce i v bytě rodičů.
„Kolik máte pohárů? Máte všechny ceny spočítané?
„No, to nevím. Spočítané to nemám. Ještě ze začátku, když jich bylo míň, tak jsem je počítal. Pak jsem už jen sháněl poličky, aby to bylo kam dát. Manželka řekla, ať už to domů nenosím,“směje se pan Viktorín.
„Kterého ocenění si vážíte nejvíc?“
„Asi z finále ČR, kde jsem skončil na pátém místě, před třemi roky. Bylo tam asi 160 hráčů. Ale z každé ceny do třetího místa mám radost. Poháry, co jsme hráli za „manšaft“, máme v hospodě na Třemešku, těch je asi dvě stě… “
Při pohledu na pana Viktorína bych se nejraději zeptala, proč nepatří do skupiny historického šermu. Ale raději se zeptám :
„Kdy vás začalo bavit hrát šipky?“
„Po vojně jsem pracoval v Šumperku jako číšník. V hospodě byl automat. Tak jsem hrál, když tam nikdo nebyl. Potom jsem pracoval v Novém Malíně, tam byly sisálové terče na ocelové hroty. V tělocvičně pořádali turnaje, na které jsem taky chodil. Pak jsem začal hrát ligu.“
„Od kdy hrajete ligu?“
„Asi od roku 1993. Nejprve jsme hráli jen tak - mezi sebou a potom jsme zjistili, že se v Šumperku hraje liga, tak jsme se přihlásili a od té doby se účastníme soutěží.“
„Jak se hraje takový ligový zápas?“
„Hrají čtyři proti čtyřem, osmnáct zápasů. Tady v šumperské lize nemusíme být registrovaní, ale když hrajeme šternberskou ligu, tak tam už ano. Na podzim dostaneme rozlosování, protože soutěže se hrají přes zimu. V létě se hrají turnaje. Do republikových turnajů se musí hráč probojovat z kvalifikačních soutěží,“ vysvětluje mi pan Viktorín a ukazuje brožurku, kde jsou jednotlivé zápasy a rozlosování zaznamenány.
„Za koho hrajete?“
„ S klukama, co hrajeme šumperskou ligu, jsme založili družstvo Victoria Kamenná. Můžeme hrát zápasy v hospodě v Kamenné, kde nám to hostinský zdarma umožňuje.“
„Vy jste kapitán? Předpokládám to z názvu družstva.“
„Ano. V družstvu máme 9 hráčů. Nejmladšímu je jedenáct let. Jsou tam kluci z Rudy, z Bludova, Úsova, z Kamenné, já jsem ze Šumperka. V soutěžích obsazujeme často první místo,“ povídá hrdě, ale s úsměvem.
„Je hraní v lize omezeno věkem?“
„Na velkých turnajích jsou kategorie, ale v těchto ligových soutěžích to není věkově omezeno. Můžou hrát jak ženy, tak muži. Ale musí být registrovaní.“
„Kde se musí zaregistrovat ten, kdo by chtěl hrát ligu?“
„Musí začít hrát s nějakým družstvem. Kapitán, když vidí, že to bude dobrý hráč, vyřídí mu registraci na svazu (ČŠS- Český šipkový svaz – pozn. red.). Musí dát fotku na průkaz a zaplatí poplatek. Hráč pak dostane průkaz a může čerpat i nějaké výhody, třeba zdarma vstup na koupaliště nebo diskotéku.“
„Popište mi, laikovi, pravidla soutěže.“
„Čtyři hráči proti čtyřem soupeřům. Napřed se napíše soupiska hráčů, potom se rozlosují, hraje každý s každým. Hraje se na dva vítězné zápasy. 501, double, out, to znamená, že se začíná na 501 bodech a musí se končit dublem. Kdo se dostane nejdřív k dublu a zavře, ten vyhrává leg. Hraje se na dva legy.
Pak hrají páry na 501 bodech, to je dvojice proti dvojici na dva displeje.
Pak se hraje kriket, to se hází jen na větší čísla a střed, a kdo nahází nejvíc bodů, ten vyhrává. Musí se hrát osmnáct zápasů.“
Přiznám se, že jsem tomu stejně moc neporozuměla, i když mi to pan Viktorín se zápalem vysvětloval.
Občas zahlédnu v televizi hru profesionálních hráčů v šipkách. Soustředěné pohledy a přesná trefa…
I tento koníček je finančně náročný - startovné, stravné, nocleh, benzín…každý, kdo se nějakému koníčku věnuje, ví, o čem je řeč.
„Jak se vám v poslední době daří?“
„Myslím si, že na to, že netrénuju, tak docela jo. Když jsem sám doma, tak si hodím tak hodinku, hodinku a půl.“ (Na vstupních dveřích bytu je umístěn terč).
„Na které soutěži jste v poslední době byl a jak to dopadlo?“
„V Hoštejně se pořádal před Vánocemi menší Vánoční turnaj. Tam jsem byl druhý. Teď se o víkendu chystám do Olomouce na Masters Turnaj 2011.“
„Děkuji za rozhovor a přeji vám, aby se vám dařilo nejen tuto sobotu.“
Snad jsem se dnes o tomto sportu přece jenom něco dozvěděla. Možná, že až při „surfování“ po televizních kanálech narazím na turnaj v šipkách, nebudu přepínat.