ZPRAVODAJSTVÍ

Loučná zažila další převrat

10. října 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč


Loučná nad Desnou – Loučná nad Desnou má od minulého týdne novou starostku. Stala se jí Petra Harazímová. Ta zastávala stejnou funkci už po loňských komunálních volbách. Letos v březnu jí ale zastupitelé odvolali a na její místo usedl Jaroslav Sembdner. Ve funkci vydržel jen několik měsíců.

 „K odvolání pana Sembdnera jsme měli důvody a k jeho práci výhrady. Každopádně ale budeme pokračovat v projektech, které už obec rozjela – nic jiného nám ani nezbývá,“ uvedla staronová starostka Petra Harazímová.

Loučenský převrat byl pro dnes už bývalé vedení překvapením. Bod o odvolání starosty Sembdnera i místostarostky Jany Staňkové totiž opozice předložila na jednání zastupitelstva až v jeho průběhu. Nebyl tedy dopředu avizován.

„Co se děje v obci, už nikoho nezajímá. Lidem je to jedno, protože jsou hádkami zastupitelů otrávení,“ mávnul rukou nad vývojem ve vsi její obyvatel Karel T. Nově utvořená koalice na radnici v Loučné nad Desnou má jen těsnou většinu. Nedá se tak vyloučit, že převrat z minulého týdne nebyl poslední, který se v obci odehrál.


Sdílet na Facebooku Upozornit známého | Tisknout | Nahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 24.5.2020 22:17
Titulek: Náves radosti Harazímové-zneuctění pietního místa
Autor: občan
V obci Loučná nad Desnou (Vízmberk) se nachází zcela výjimečná stavba památníku padlých vojáků. V první řadě úpravou památníku na vodní dílo - kašnu. Zvláštností, která není na Šumpersku k vidění, je na památníku umístěný přehled druhů vojsk c. a k. armády. Z pěti druhů byly tři povětrnostními vlivy a vodou z kašny zničeny. Památník je dokladem toho, že také názory na válku se v jednotlivých obcích liší. Nápis na středové části v českém překladu zní „Přísahejte, že až se svět poučí a mír vrátí k národům, byla oběť hrdinů válečného pole cti obětí poslední“. Nápis tohoto druhu je zřejmě jediný v německých obcích Šumperska a Zábřežska.

Monumentální pískovcový památník I. světové války v podobě gotizující kašny s postavou sv. Jiří na vzpínajícím se koni. (Jiří symbolizuje vítězství světla nad temnotou tj. drakem) vytvořil Josef Obeth (1874-1961) z Velké Kraše v roce 1927 pro Vízmberk. (Předtím vytvořil památníky v Malé Moravě r. 1922, v Hanušovicích r. 1924, ve Vysokém Potoku r. 1925). Jeho nejpodařenější válečný pomník ve Vízmberku tvoří obrovská masa, která se nachází v parčíku mezi školou a obecním úřadem, má výšku asi 6 metrů a půdorys o rozměrech 380x275 cm. Na ploše nádrže (na zadní straně) je 115 jmen (některá jsou již nečitelná) padlých a nezvěstných vojáků, kteří pocházeli z této obce. Na ploše památníku je i Obethova signatura. Zednické práce jsou dílem místního stavitele Eduarda Stanzela. Celkové náklady památníku se pohybovaly kolem 30 tisíc Kč.③ Při slavnostním odhalení 7. srpna1927 sloužil polní mši zdejší farář Josef Rýpar a pod vedením učitele Jaschkeho zazněla Schubertova mše. Kmotrou svěcení byla Emma Kleinová a čestným předsedou výboru pro zřízení památníku byl Franz Klein. Starosta obce Engelbert Olbert poděkoval všem zainteresovaným, zejména sochaři Josefu Obethovi. Památník byl v roce 2005 na náklady OÚ v Loučné restaurován.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):


ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.