SPORT

Držet balanc na laně není jen výsadou akrobatů

23. července 2008, 19:03, téma NETRADIČNÍ SPORTY, Stanislava Marešová


Slack line. Někdy též známé jako moderní provazochodectví. Novinka, která se pomalu dostává i do českých a moravských luhů a hájů. Do nedávné doby jen zábava horalů a lezců, kteří se na slacku vydováděli pod skalami. Dnes už i prima zábava v malých lanových centrech pro děti ze základní školy.
Říká se, že kdo to jednou zkusí, už nechce jinak. Balancování na popruhu vás chytí natolik, že dalších několik let budete cvičit a cvičit a hecovat sebe i své přátele a vymýšlet další triky a figury s tím, jak se postupně budete zlepšovat v tomto umění. Zní to jako slogan reklamního letáku, ale ukazuje se, že je to pravda. Stejně nedůvěřivě jsme se ostatně kdysi dívali na trampolíny a ejhle, dnes už plní nejednu zahradu rodinného domu.

A je ostatně pravdou, že to, co člověku zrovna moc nejde, dokáže vyhecovat jeho ego a touhu po ovládnutí. A proto skutečně, slacklining si zamilovali nejen lezci a horolezci, ale i naše děti.
Co mají společného výrazy jako owlajny, longlajny, tricklajny, highlajn? Kromě slova lajna asi už jen to, že se jedná o různé druhy lajny. A jde samozřejmě i  prvky, které lze předvést právě na oné lajně. A pořádají se k tomu dokonce festivaly. Jeden takový se odehraje na začátku srpna v Broumovsku a je to již jeho druhý ročník.

Pro úplné nováčky pár výrazů na vysvětlení:

highline  - prostě slack line ve větší výšce, optimálně tak nad 5 metrů, ale nadšenci již pokořili i několik desítek metrů výškového rozdílu...
wasserline -  jak název napovídá, jedná se o lajnu nataženou nad vodou ...
longline - prostě hodně, hodně dlouhá lajna, tedy ta, co je delší jak 30 metrů i delší jak 50 metrů...
triky na lajně - bodovaná show, kterou na lajně předvedete při různých soutěžích a festivalech, ať už to jsou nástupy, sestupy, salta, přemety, vruty, triky bez lajny, což jsou jakési triky ve vzduchu, nebo plynulost přechodu, rozhoupání lajny aj.
howling at the Moon  - jeden z velmi zajímavých triků na lajně, který spočívá ve zvednutí se z lehu do sedu jediným plynulým pohybem. Už jen sledovat jeho provedení je nadpozemské.

A stejně jako každý sport i slacklining má svou historii.
 
O té slacklinové můžeme mluvit někdy na začátku 80.let. Slackline se totiž  jako nový sport zrodil právě v 80. letech minulého století v Yosemitském údolí. I když, ruku na srdce, provazochodectví, které zná většina z nás z cirkusů, je mnohem starší.
Možná až slacklining vyzkoušíte, zjistíte, stejně jako vaše děti, že je to vlastně dobrá zábava, která zaměstná celé tělo. Slacklining totiž prověřuje schopnosti a smysl pro rovnováhu. A stačí k tomu opravdu málo. Jen popruh, ráčnu a dvě smyčky se sponami. A pak už stačí upevnit smyčky a pomocí ráčny natáhnout popruh mezi dva stromy do výšky maximálně jednoho metru.

A pro ty zdatné je tu jedna inspirace. 
Když už vám nepostačí slackline, zkuste highliner, což je jen chůze po lajně v trošku větší výšce.

Na fotografii: Legendární rakouský lezec, highliner a fotograf Heinz Zak. Prvopřechod 3. května přešel v Adršpachu ze Starosty na Starostovou délku 30 m.
 


Sdílet na Facebooku Upozornit známého | Tisknout | Nahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.