- Úvodní strana
- Zpravodajství
- Kultura
- Sport
- Inzerce
- Katalog firem
- Přidat firmu
- Polední menu
- MHD a jízdní řády
- Archiv
- Vyhledávání
- Články
- Bleskovky
- Rejnoviny
- Reklama
Egypt patří k jedněm z nejstarších a největších lidských civilizací. Za jeho počátek se považuje sjednocení menších státních celků v povodí Nilu kolem roku 3000 před Kristem. Římané Egypt dobyli po smrti královny Kleopatry roku 30 př. n. l. a ovládli ho na dalších sedm století. Kdo se chce seznámit s dávnou kulturou a historií této jedinečné země, může přijmout pozvání na výstavu s názvem Egypt – dar Nilu.
„Byl jsem v Egyptě třikrát jako běžný turista a dovezl si odtud řadu zajímavých věcí. Egypt mi natolik učaroval, že jsem se mu začal trvale věnovat,“ říká Ján Hertík. Na tamějších rušných bazarech smlouvá s kupci u šálku dobrého čaje o ceně každého vybraného předmětu.
Doma shromažďuje doklady o umění a životě staroegyptské civilizace, napodobeniny vzácných originálů. Jeho rozsáhlá sbírka čítá přes tři sta exponátů. „Jsou to repliky soch slavných panovníků, jejich manželek, obyčejných lidí, pohřebních a každodenních předmětů. Každý předmět má svůj příběh, který je spjatý s okamžikem, kdy jsem ho v Egyptě objevil a s dlouhým dohadováním o jeho ceně,“ uvádí Hertlík.
Výstava věcně ilustruje počátky Egypta, od počátků jeho sjednocování faraónem Narmerem až po ptolemaiovské období, kdy se uzavírá významná dějinná kapitola Egypta.
Jedním z nejpoutavějších exponátů je Tutanchamonova posmrtná maska z tepaného zlata, jejíž originál je uložen v egyptském muzeu v Káhiře. V jeho blízkosti majestátně trůní busta královny Nefertiti a kousek od ní drobné sošky služebníků, bohů, králů a posvátných zvířat.
Výstava je vhodná zejména pro děti a všechny další zájemce o seznámení se s historií starověkého Egyptu.
foto: tor
Sdílet na Facebooku
Upozornit známého | Tisknout | Nahoru
VYHODNOCENÍ
V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.