"Dlouholetou absencí na pódiích BLUES ALIVE, kterou návštěvníci pociťovali, byl nedostatek žen – muzikantek či zpěvaček," potvrzuje názory posluchačů a návštěvníků blues produkční Ondřej Polák. Jak je vidno, pořadatelé vyšli vstříc posluchačům a letos pozvali do bluesového víření i dvě stálice zahraniční hudby.
Kanadská zpěvačka a bravurní kytaristka SUE FOLEY je v generaci čtyřicátnic bezpochyby jednou z vůbec nejzářivějších hvězd. Držitelka mnoha hudebních cen a velká propagátorka ženského pohledu na bluesovou hudbu přijíždí do Šumperka přímo z nejvýznamnějšího evropského bluesového festivalu ve švýcarském Luzernu.
Její kolegyně WANDA JOHNSON je vycházející pěveckou hvězdou mající však již za sebou úspěšná vystoupení na nejprestižnějších festivalových pódiích USA. Recenzenti jejího vystoupení na Chicago Blues Festivalu v roce 2007 ji označili za největší překvapení této klíčové události každoročního bluesového dění.
Tyto dvě dámy silných hlasů však nebudou jediné zástupkyně ženského pohlaví. Letos bude Blues opravdu ženami doslova nabité.
Na pódiu se představí i české alternativně-folkového dua SESTRY STEINOVY. Skutečně jsou to sestry, pro ty, co rodilé Děčíňačky neznají. Jmenují se Karolina a Lucie, vyrůstaly v Děčíně, tam také zpívaly v dětských sborech i v rockových kapelách. "Konec konců čtyřhlas Sester Steinových a jejich rodičů je dodnes čas od času ke slyšení ve vybraných děčínských knajpách, zvláště v restauraci Na latríně. Ale to sem nepatří," smějí se. Nejsou to rozhodně žádné feministky, nezříkají se své ženské role, a tak jsou jejich písničky plné dětí, pěstování bylinek i rajčat a vůbec života kolem rodiny.
Poslední rocková kapela se jim rozpadla někdy v roce 1993. Od té doby se obě věnovaly postupně studiím, kariéře, rození dětí, pečení buchet a pěstování petunií. "V roce 1999 jsme nazkoušely první písně naší nové hudební etapy," říkají na úvod a slibují, že letos na BLUES ALIVE ukáží víc. První CD Lilie polní vyšlo 12. října 2001 u vydavatelství Indies.
Pro BLUES ALIVE jsou už léta typické nejrůznější žánrové přesahy, v nichž je blues vnímáno nikoli jako přísně vymezená hudební forma, nýbrž jako cítění či poselství, které s blues třeba i jen pod povrchem koresponduje. Taková přesahová vystoupení lze očekávat i od zcela nového projektu slovenské pěvecké hvězdy SILVIE JOSIFOVSKÉ, v němž nechybí ani miláček šumperského publika, harmonikář Erich Boboš Procházka.
Silvii říkají první dáma slovenského blues. Příznačné zlvášť, když se svou kapelou obráží samé uznalé štace a směle konkuje svým mužským protějškům. Hudebně se zaměřuje především na blues, které kombinuje s prvky jiných žánrů, především soulu, funku či jazzu. Slovenská muzikantka úspěšně vystudovala teorii a řízení kultury na Filosofické fakultě UK v Bratislavě (1989–1994). První veřejné vystoupení absolvovala v roce 1992, od roku 1993 koncertovala se skupinou Bos(s)anoha, která se orientovala na moderní elektronický jazz. V letech 1994–1997 vystupovala se skupinou Sannyland a od roku 1995 také s první vlastní skupinou Mr.Band. Od roku 1998 účinkovala ve známé slovenské bluesové skupině Bluesweiser a od téhož roku spolupracuje s Gabo Jonášem a Jurajem Burianem. Od roku 2001 vystupuje s doprovodnou skupinou uváděnou na plakátech většinou jako Silvia Josifoska & Band s proměnným složením.