
V dramatu byla první známkou změny nová dramatická forma, která sice vycházela ze studií staré latinské literatury (především díla Terentia, Plauta nebo Seneky), ovšem inspirovala se i současným životem. Rozvoj původní italské komedie ovlivnil Bernardo Dovizi da Bibbiena. Svou převratnou komedii Calandria uvedl již v roce 1513. Úspěšně v ní smísil římské a současné prvky.
V Bibbienově hře, zčásti založené na Plautových Menaechmech, vystupují dvojčata různého pohlaví, která dá autor dohromady až poté, co je vystaví komplikované zápletce založené na převlecích a nedovolených milostných pletkách. Tato kombinace tradičního a moderního materiálu posloužila jako vzor pro ty, kteří přišli po Bibbienovi. Odlehčené a pikantní situace poskytly spoustu místa pro lechtivý humor, který zajímal diváky už v šestnáctém století. A zajímá je zcela jistě i dnes.
Režisérka Zoja Mikotová se rozhodla text upravit tak, aby byl přístupnější současnému divákovi. Proto bude v Divadle Šumperk inscenace uvedena nikoliv pod původním názvem, ale pod názvem Calandriada.
Režie: Zoja Mikotová
Premiéra: 19. 2. 2011