KULTURA

Pátá výstava z cyklu „Člověk tvůrce“ se věnuje historii výroby skla nejen v našem regionu

16. února 2014, 18:29, téma MUZEA, VÝSTAVY, Ondřej Polák
Šumperk - Ve čtvrtek zahájí Vlastivědné muzeum v Šumperku pátou výstavu z původního autorského cyklu Člověk tvůrce. Po kameni, hlíně, dřevu a kovu se nyní dostává ke slovu křehké sklo.

Předchozí výstavy z cyklu Člověk tvůrce, věnované nejstarším materiálům používaným člověkem, se konaly v letech 2009 až 2012. U veřejnosti vzbudily pravidelně zájem, když upoutaly pozornost téměř 4000 návštěvníků. „Po roce odmlky se tedy k cyklu vracíme tématem o sklu nejen pro jeho obdivuhodnou krásu, ale také proto, že jeho výroba byla pro náš region typická a proslavila ho daleko za hranicemi okresu,“ říká mluvčí muzea Miluše Berková.

V regionu existovalo 16 sklářských lokalit

Historii severomoravského sklářství, sahající od 15. do 20. století, dokládá existence 16 lokalit, které se nalézaly nejen na velkolosinském a branenském, ale i na štíteckém a rudském panství. Produkce některých hutí je na výstavě dokumentována nálezy skloviny a od 18. století i zastoupením výrobků skláren ve sbírkovém fondu muzeí v Šumperku, Olomouci a Jeseníku.

Postup vzniku výrobků přibližuje jednoduchá sklářská dílna, v níž zaujme pánvová pec s nářadím sklářů používaným při výrobě foukaného skla. Dnes již zcela unikátní jsou vystavené sklářské stroje z 19. století na transmisní pohon, sklářský brus a vrták, které jsou zapůjčeny z bývalého sklářského muzea v Rapotíně. Někdejší slávu rapotínských skláren připomínají také stropní stínidla s různě zušlechtěným povrchem, dále lisované sklo včetně exportně úspěšných Petrino misek. Na výstavě nechybějí ani nejrůznější předměty uměleckého charakteru včetně půvabných obrázků malovaných na skle. Divák se setká i s nálezy sklářských artefaktů, které jsou výsledkem archeologických výzkumů , jichž jsme byli v Šumperku v posledních dvaceti letech svědky.

Vernisáž k výstavě, která potrvá do začátku června, se uskuteční ve výstavní síni šumperského muzea ve čtvrtek 20. února od 17 hodin.


Foto: VM Šumperk
V 70. letech minulého století probíhala v rapotínských sklárnách výroba osvětlovacího skla klasickou technologií – foukáním.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

Vaše jméno: (povinné)

E-mail příjemce: (povinné)
Více příjemců lze oddělit čárkou či středníkem.

Komentář:

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 17.2.2014 08:26
Titulek: Rapotínské sklárny.
Autor: Ladislav
Škoda jen, že tuto krásnou výrobu dokázala ze zdejšího regionu vymazat nová doba.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.