ZPRAVODAJSTVÍ

Zločin v plné nahotě

14. února 2017, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Šumperk - První jednání šumperského okresního soudu, který rozplétá čtyřmiliónovou zpronevěru v Podnicích města Šumperka (PMŠ), minulý týden rozsudek nepřineslo. Poskytlo ale informace o tom, jaké vztahy v městské firmě panovaly. Z krádeže peněz v pokladně PMŠ je obžalovaná bývalá zaměstnankyně Martina Vařáková. Za měsíc bude u soudu vypovídat jako svědek její partner a někdejší ředitel PMŠ Luděk Šperlich. Toho vloni uznal stejný soud vinným z porušení povinností při správě cizího majetku, když Šperlich nevymáhal dlužné faktury a způsobil tak PMŠ a potažmo městu škodu za 14 miliónů.

 „Já nevím, kde ty peníze jsou,“ reagovala podrážděně Martina Vařáková na otázku soudkyně Jany Švaňhalové, která se snažila dopátrat osudu bankovek, které Vařáková na základě příjmových pokladních dokladů prokazatelně převzala od soukromých osob i firem, ale do pokladny Podniků je nikdy neodvedla.
Státní žalobce Zdeněk Wiesner staví obžalobu Vařákové na takzvaných dvojitých platbách. Vařáková měla firmám platit za jejich služby převodem z účtu PMŠ a stejné částky si pak pro sebe vybírala z pokladny firmy. Nešlo však o jediný fígl, jak PMŠ pouštěla žilou. „Druhým způsobem bylo to, že kauce firem, které se obžalované do ruky dostávaly přímo v hotovosti, vůbec do pokladny společnosti neodvedla,“ uvedl Wiesner.
Obhajoba dnes už bývalé pokladní PMŠ se naopak snažila dokázat, že za finanční toky odpovídala účetní firmy, nikoli pokladní. Přístup k hotovosti a účtu firmy však měla kromě ředitele pouze Vařáková, navíc za stav pokladny podepsala hmotnou odpovědnost.
Nové vedení, nové pořádky
Na trestnou činnost v PMŠ narazilo až nové vedení společnosti, které vzešlo z posledních komunálních voleb. Do té doby firma navenek fungovala pod dohledem radnice bez problémů. Už samotné přebírání podniku novými lidmi ale neslo prvky thrilleru. Aby se například dostali do Vařákovou spravované pokladny, museli k jejímu otevření povolat policii a hasiče. „O otevření pokladny jsem ji žádal telefonickým hovorem, protože ona jediná měla klíče. Paní Vařáková mi sdělila, že je u lékaře a hovor ukončila,“ vypověděl u soudu současný ředitel PMŠ Tomáš Patrik Pavlíček. Ještě předtím, než dostala výpověď, měla obžalovaná v kanceláři PMŠ skartovat některé důležité dokumenty.
Soud se pozastavil také nad tím, že v pokladně firmy neexistovaly žádné hotovostní finanční limity a běžně se v ní povalovaly statisíce korun. Desetitisícovou kauci od firmy, která se starala o údržbu městských hřbitovů, neinkasovala Martina Vařáková v kanceláři PMŠ, nýbrž v hospodě U Jelena. Na práci pokladní přitom dohlížel její životní partner Luděk Šperlich, u kterého také údajně skončil dopis finanční auditorky, která už v roce 2005 na možné dvojité platby v účetnictví upozorňovala dozorčí orgány městské firmy.


Foto: jak

Poměry, které léta panovaly v PMŠ, neměly s řádným vedením společnosti nic společného.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 15.2.2017 21:23
Titulek: Re: moje stará babička
Autor: Jarin
Fuj, takhle hajit Broža.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.