KULTURA

Začíná jubilejní ročník festivalu Miloše Movnara

21. dubna 2015, 04:00, téma DIVADLO, Roman Tyčka, Zuzana Kvapilová
Šumperk - Od čtvrtka 23. do soboty 25. dubna se v šumperském divadle odehraje jubilejní dvacátý ročník přehlídky vlastní tvorby nazvané Cena Miloše Movnara. Tento známý šumperský festival každoročně připomíná osobnost předčasně zesnulého člena uměleckého souboru, jenž prohrál boj se zákeřnou chorobou.

 Ve třech dnech nabitých představeními budou porotci hodnotit nejlepší mužský a ženský herecký výkon sezóny. Nově dostane příležitost i široká veřejnost – ta bude hlasovat o nejoblíbenější inscenaci sezóny.
„Přehlídku letos čeká několik změn. Rozhodli jsme obnovit kategorii Štěk roku a nově chceme zapojit do rozhodování i širokou veřejnost. O nejlepším představení mohou lidé hlasovat během celé sezóny nebo po každém představení, a to vhozením kuličky do označeného válce. Další možností, jak se do hlasování zapojit, jsou naše internetové stránky divadlosumperk.cz. Zde je zveřejněna anketa o nejoblíbenější hru,“ říká ředitel šumperského divadla Matěj Kašík. Vzápětí zdůraznil, že odměněni nebudou pouze herci, kteří se blýskli nejlepším výkonem. Cenu Štěk roku si odnese i jeden představitel nejlepší malé role.
Stejně jako v předchozích ročnících také letos budou výkony členů šumperského ansámblu hodnotit tři poroty. Hlavní slovo bude mít porota složená z divadelních odborníků. Spolurozhodovat o nejlepším ženském a mužském hereckém výkonu a o nejlepší inscenaci sezóny jim pomohou členové divácké a studentské poroty, kteří se tradičně rekrutují z řad předplatitelů a studentů místních středních škol. Ti všichni zhlédnou pět inscenací – Figarovu svatbu, komedii 1 + 1 = 3, Její pastorkyni, hru Rychlé šípy, řečení Šípáci a komedii Slepice.
Na všechna představení si mohou zájemci koupit vstupenky v pokladně divadla. Třídenní přehlídka vyvrcholí slavnostním večerem. Ten je na programu po představení Slepice v sobotu 25. dubna od půl desáté večerní v Zrcadlovém sále, kde budou oceněným hercům předány sošky za výkony v letošní sezóně.


Foto: dš

Cenu Miloše Movnara získal v minulých letech také herec Petr Komínek, který se bude ucházet o přízeň poroty i letos.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 22.4.2015 23:11
Titulek: Jak se po převratu v roce 1989 proměnila česká kultura
Autor: Co se píše o Královi a Špk!
Tak to je téma na román. Už listopadové události přinesly první znepokojení, zejména v tom, jak do té doby přesvědčení kariérní komunisté rychle převlékli kabát za cenu kariéry. Jako mladý nezkušený muž jsem se jenom mohl obdivovat skutečnosti, jak ředitel Severomoravského divadla v Šumperku Petr Král, pochopitelně člen KSČ, se stal rychle členem stávkového výboru, přestože ještě v říjnu 1989 nutil herce pod hrozbou výpovědi podepisovat jakýsi protest proti akci „Několik vět“, jen aby si zachránil křeslo. Po listopadu jako na běžícím pásu začal z divadla vyhazovat umělce, kterým bylo z tohoto rychlého převlečení kabátu na zvracení. Pak se držel svého mocenského postu až do důchodu a dokázal toho opravdu hodně. Z divadla, které mělo před listopadem 1989 25 uměleckých pracovníků, udělal divadlo, jež má zhruba 12 herců a nedokáže už obsadit ani Shakespeara. Dotace do divadla jsou na žalovatelné úrovni a divadlo spíš jenom živoří, než aby v kulturním životě České republiky něco znamenalo. Po jeho odchodu do důchodu se na ředitelském postě vystřídalo několik bezvýznamných nul, z nichž ta poslední se ani nemusela zúčastnit výběrového řízení, prostě si ředitelský post vyběhala leštěním klik u správných partajních dveří. Je zbytečné takové nule dělat reklamu zveřejněním jejího jména.

Současná česká kultura, aspoň ta divadelní, se změnila k nepoznání. Zůstala tak zvaná veřejnoprávní divadla, placená z našich daní, a divadla nezávislá, která si na sebe musí vydělat sama. To je jediný pokrok oproti době předlistopadové, kdy nezávislá divadla mohla být jenom jako bytová a byla sledována StB. Členové veřejnoprávních divadel se snaží být loajální, přesto však v rámci Herecké asociace a Odborové asociace divadel bojují alespoň za minimální hereckou a tvůrčí svobodu. Jenomže proč o ni musí bojovat?

Pokračování na:
http://www.obrys-kmen.cz/index.php/rocnik-2015/64-14-2015-8-dubna-2015/608-jak-se-po-prevratu-v-roce-1989-promenila-ceska-kultura
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.