KULTURA

Začíná jubilejní ročník festivalu Miloše Movnara

21. dubna 2015, 04:00, téma DIVADLO, Roman Tyčka, Zuzana Kvapilová
Šumperk - Od čtvrtka 23. do soboty 25. dubna se v šumperském divadle odehraje jubilejní dvacátý ročník přehlídky vlastní tvorby nazvané Cena Miloše Movnara. Tento známý šumperský festival každoročně připomíná osobnost předčasně zesnulého člena uměleckého souboru, jenž prohrál boj se zákeřnou chorobou.

 Ve třech dnech nabitých představeními budou porotci hodnotit nejlepší mužský a ženský herecký výkon sezóny. Nově dostane příležitost i široká veřejnost – ta bude hlasovat o nejoblíbenější inscenaci sezóny.
„Přehlídku letos čeká několik změn. Rozhodli jsme obnovit kategorii Štěk roku a nově chceme zapojit do rozhodování i širokou veřejnost. O nejlepším představení mohou lidé hlasovat během celé sezóny nebo po každém představení, a to vhozením kuličky do označeného válce. Další možností, jak se do hlasování zapojit, jsou naše internetové stránky divadlosumperk.cz. Zde je zveřejněna anketa o nejoblíbenější hru,“ říká ředitel šumperského divadla Matěj Kašík. Vzápětí zdůraznil, že odměněni nebudou pouze herci, kteří se blýskli nejlepším výkonem. Cenu Štěk roku si odnese i jeden představitel nejlepší malé role.
Stejně jako v předchozích ročnících také letos budou výkony členů šumperského ansámblu hodnotit tři poroty. Hlavní slovo bude mít porota složená z divadelních odborníků. Spolurozhodovat o nejlepším ženském a mužském hereckém výkonu a o nejlepší inscenaci sezóny jim pomohou členové divácké a studentské poroty, kteří se tradičně rekrutují z řad předplatitelů a studentů místních středních škol. Ti všichni zhlédnou pět inscenací – Figarovu svatbu, komedii 1 + 1 = 3, Její pastorkyni, hru Rychlé šípy, řečení Šípáci a komedii Slepice.
Na všechna představení si mohou zájemci koupit vstupenky v pokladně divadla. Třídenní přehlídka vyvrcholí slavnostním večerem. Ten je na programu po představení Slepice v sobotu 25. dubna od půl desáté večerní v Zrcadlovém sále, kde budou oceněným hercům předány sošky za výkony v letošní sezóně.


Foto: dš

Cenu Miloše Movnara získal v minulých letech také herec Petr Komínek, který se bude ucházet o přízeň poroty i letos.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 22.4.2015 22:42
Titulek: Kdo byl Miloš Movnar?
Autor: Anonym
Podle mínění pamětníků nikoli zářivý talent své generace, nýbrž spíše průměrný, mladý herec s pedagogickým vzděláním, jehož slibnou divadelní kariéru přeťala nevybíravá smrt. Proč se ony movnarovské festiválky konají? Tady je odpověď jednoduchá. Nebýt jich, málokdo by do Šumperka zajel, zhodnotil, napsal. Šumperské divadlo není první, natož jediné, které takto uvažuje. (Autor: Richard Erml, Publikováno: 2. Květen, 2011)

Herec Miroslav Etzler vzpomíná na své začátky v Severomoravském divadle v Šumperku: "My jsme hlavně moc nespali. Byl tam dnes vinohradský Jirka Dvořák, zajímavý kluk Miloš Movnar, co už umřel, útlounký tehdy Norbert Lichý. S Dvořákem jsme bydleli v baráku před demolicí, bez topení, kde jsme zjistili, že nezmrzneme jedině spolu na jedné posteli. Ze skladu rekvizit jsme ukradli maketu hořícího krbu, ale stejně, když jsme si v zimě dělali čaj na horolezeckém vařiči, tak než jsme došli pro slivovici, čaj zamrzl. Platy jsme měli šest stovek, ty se propily za deset dní a pak jsme obcházeli známé v době večeře, kdy byla šance na polívku. Když si ale vzpomenu třeba na Mandragoru, kterou jsme dělali s Honzou Bornou (režie Jan Borna j. h., inscenace Mandragora, autor N. Machiavelli, datum premiéry 18. 4. 1987), byla to šťastná, krásná doba."
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.