KULTURA

Vladimír T. Gottwald se vrací do Šumperka

14. května 2010, 00:00, téma DIVADLO, rejdakce
Šumperk - Herec Vladimír T. Gottwald se vrátí za svými šumperskými diváky. Alespoň na jeden večer. Mladá krev Šumperka pozvala umělce, aby zde uvedl slavné monodrama Koba, které mělo v Šumperku před třemi lety světovou divadelní premiéru právě v podání Vladimíra T. Gottvalda.
Představení se uskuteční 19. května v klubu Music Machine za stokorunové vstupné. "Do Šumperka se vracím moc rád, byť trochu s rozechvěním. Ani ne, jak mne přijme šumperské publikum, protože šumperští diváci patřili vždycky k nejlepším na světě, ale jak to ustojím já - inu, stárnu, jsem holt sentimentální a šestnáct let, to už je pořádný kusanec života. A určitě si zas rád připomenu to dobré, co mne v Šumperku potkalo - a že toho dobrého bylo mnohem víc," říká Vladimír T. Gottwald.

Jihočeský herec odehrál v Šumperku šestnáct sezon a patřil mezi nejvýraznější osobnosti šumperské profesionální scény. Diváci a hlavně divačky, u kterých byl mimořádně oblíben, si ho pamatují například jako Jaga, Kulygina ve Třech sestrách, Starbucka či Claudiusa v Hamletovi. „Tyhle padouchy, hajzlíky a mešuge jsem hrál vždy nejraději,“ přiznává Gottwald.

Do Šumperka se vrátí se hrou, se kterou se před třemi roky loučil. S minimalistickou inscenací Koba. Hru napsal slavný ruský dramatik Edvar Radzinskij. Působivé monodrama nastudoval Vladimír T. Gottwald pod režijním dohledem Jaromíra Janečka, se kterým nespolupracoval poprvé. Jaromír Janeček, u nás známý jako specialista na francouzské divadlo, se postaral i o překlad - tentokrát ruského textu.
 

Hlavní postava příběhu vzpomíná na kamaráda z dětství, Kobu, kterého svět poznal pod jménem Josif Vissarionovič Stalin. V povídce Radzinskij odhalil celou despotickou podstatu Stalina. Monolog vypráví jeho dobrý kamarád Sergej Kavtaradze Fudzi, jeden z těch, kteří by bývali kdysi schopni položit za Stalina život. Pod jeho slova by se však mohl podepsat kdokoli z těch, kteří Stalina znali. Dlouhá léta s ním sdíleli stejný osud, nakonec i společnou radost vítězství revoluce. Měli k sobě úctu, vážili si jeden druhého. Ale Stalinovi úcta těch, kteří s ním bojovali za stejnou myšlenku, nestačila. Chtěl být tím, jenž srdcem a myslí každého vládne. Tak se bojovník za revoluci Koba proměnil v diktátora Stalina. To, co bylo dál, známe: Kobovi nepřátelé i přátelé začali mizet...

Stalin vyvraždil miliony svých spoluobčanů a za to se mu dostalo odměny: byl otrocky zbožňován celou zemí. Povídka Koba je naplněna bolestí, hrůzou a krví. Představení jednoho herce stojí a padá na hlavním protagonistovi. Na divadelní prkna přivádí Fudziho jako první na světě Vladimír T. Gottwald. Se sólovou hrou Gottwald nemá problém, ovládá ji s přirozenou lehkostí. Zkušenosti posbíral v předchozích monodramatech, v roce 2001 se zaskvěl famózním výkonem ve hře Kontrabas, pak přišla Osamělost fotbalového brankáře a za další dva roky Zející rána - herecký duet s Bohdanou Pavlíkovou.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 18.5.2010 21:57
Titulek: Hřejivá láska k lidu
Autor: RSDr. Rostislav Švehla
příspěvek smazán redakcí
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.