ZPRAVODAJSTVÍ

Šumperáci svolávají setkání občanů na podporu zachování knihovny Sever

9. ledna 2020, 21:53, redakce
Na pondělí 13. ledna svolává hnutí Šumperáci na sedmnáctou hodinu setkání před sídlištní knihovnou Sever. Tato pobočka má být na konci ledna zrušena. Rozhodnutí Rady města vyvolalo velkou nevoli v řadách občanů rozsáhlého sídliště, jehož je knihovna přirozeným komunitním centrem. Petici proti zrušení podepsalo už přes 400 lidí.

Zastupitelé za hnutí Šumperáci se pokusili uzavření knihovny zvrátit na prosincovém zastupitelstvu, kde na její obranu vystoupilo i několik občanů. Vedení města však nepřipustilo, aby se o dané věci hlasovalo. Veřejná akce je tak poslední šancí na zachování knihovny.

220 kulturních akcí za rok!

„Rozhodnutí vedení města považujeme za hloupé a nekulturní,“ komentuje situaci zastupitel Radovan Auer. Podle dostupných údajů v knihovně Sever proběhne asi 40.000 výpujček, tedy 100-200 denně. Vybírat si čtenáři mohou z 20.000 knih. Navíc v knihovně Sever probíhá přes 200 akcí ročně, zejména pro děti a mládež. Město tvrdí, že stejnou službu na sídlišti zastane regál s 300 knihami.

Uzavření knihovny je nesmyslné

„Vedení města používá důvody, které svědčí o jejich neznalosti celé problematiky. Sepsali jsme, myslím, jasné argumenty, proč je uzavření knihovny nesmyslné,“ říká Radovan Auer. Ten se v knižním oboru pohybuje profesně, vede společnost Svět knihy, která kromě pořádání stejnojmenných knižních veletrhů organizuje celoroční kampaň Rosteme s knihou na podporu čtenářské gramotnosti. Zastupuje ČR také v organizaci EURead. „Na konci roku bylo zveřejněno celoevropské srovnání kvality vzdělání, tzv. výsledky Pisa. Z těch vyplývá, že zatímco v matematice a přírodních vědách jsme na tom dobře, ve čtenářské gramotnosti pokulháváme. Žáci hůře rozumějí textům, než jejich vrstevníci v Evropě. To je přitom v dnešní době klíčová dovednost. Svět se rychle vyvíjí, se školními znalostmi už si nikdo po celý život nevystačí. Člověk musí umět sám dobře přijímat a zpracovávat nové znalosti. Úloha knihoven v získávání čtenářské gramotnosti je zcela nezastupitelná.“


5 DŮVODŮ, PROČ ZACHOVAT KNIHOVNU SEVER:

1. V knihovně Sever probíhá 20 pořadů měsíčně určených převážně školám a školkám z místního sídliště. Tyto akce jsou důležitým doplňkem standartní výuky. Centrální budova může nabídnout sebeatraktivnější program, ale nutnost přesunout školáky (a hlavně předškoláky) přes celé město logicky četnost jejich návštěv zásadně sníží. Je rozdíl začlenit do rozvrhu přesun žáků 200 metrů a 2 kilometry.

2. Šumperk by se asi stal celorepublikovým unikátem, pokud by tak velké město, 40. největší v republice, obsluhovala jen jedna knihovna. Knihovnických služeb využívají ve větší míře senioři a děti, proto je obvyklé, že jsou tyto služby rozmístěné ve městě na více místech. Porovnali jsme velikostně srovnatelná města:
Kroměříž (38. město v počtu obyvatel, 28816 obyvatel) - 8 pracovišť (hlavní budova plus pobočky)
Vsetín (39., 26092) - 3
Šumperk (40., 25900) - 2 (a má být jen 1)
Uh. Hradiště (41., 25212) - 5
Břeclav (42., 24704) - 3
Hodonín (43., 24682) - 2
Český Těšín (44., 24374) - 6
...
Zábřeh na Moravě (96., 13459) – 5

3. Vedení města opakuje, že služby knihovny zůstanou zachovány díky umístění regálku s třista knihami. Aktuálně v pobočce Sever proběhne více než 40.000 výpůjček ročně. Opomeňme nyní, že knihovna rozhodně neslouží jen k půjčování knih. Člověk nemusí být velký počtář, aby mu došlo, že tyto počty nesedí. Nabídka knih by se musela několikrát denně obměňovat. Město však uvádí, že se bude obměňovat jednou za čtvrtletí. Dojde tedy k poměrně rychlému útlumu výpujček.

4. Všechny politické subjekty zastoupené ve vedení města před volbami deklarovaly snahu udělat něco pro pozvednutí periférních oblastí města, především Temenice. Jediný reálný krok, které pro ně zatím udělalo, je, že jim uzavírá knihovnu.

5. Uzavření knihovny Sever ušetří cca 900 tisíc, to jsou necelé dvě desetiny proceta rozpočtu města. Tak zasadní omezení jakékoliv veřejné služby primárně sloužící znevýhodněným skupinám občanů (dětem, mládeži, seniorům, osobám s nižšími příjmy) je zcela neadekvátní k tak malé úspoře, která se víceméně nijak neodrazí v hospodaření města.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 31.1.2020 14:13
Titulek: už je to uděláno, už je to hotovo ...
Autor: král Miroslav
Ó lide šumperský tak to dopadlo jak to dopadlo - bohužel zvítězily lži, pomluvy, nesmysly, výmysly, arogance, povýšenost, narcismus, nadřazenost, neomalenost, cynismus, nepoctivost, mamon, manipulace, což jsou vlastnosti současných vedoucích pracovníků, ale především neúcta ke knihám a lidem, pro které je kniha nadevše ... I tahle tragikomedie se doufám zapíše černou barvou do historie města, protože 35 let fungujícího kulturního stánku se nedá jen tak vymazat. Vážím si vás a děkuji těm, kteří bojovali, nevážím si těch, kdo dopustili konec jedné knihovny .. . A paní Šeligová, doufám, že jste na sebe moc pyšná !!!!
Lide šumperský, buď ve střehu a nikdy nic nevzdávej, ať vidí, že se jich nebojíme.
Miroslav
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.