ZPRÁVY

Shodli se na tom, že se neshodnou

2. září 2014, 00:00, téma MOHELNICE, Martina Buchtová
Mohelnice - Vzájemné útoky, porušování vlastního jednacího řádu a odchod na protest proti programu zasedání. Tak by se ve stručnosti dala popsat pětihodinová schůze mohelnického zastupitelstva ve středu 27. srpna.

 Dvaačtyřicáté zasedání zastupitelského sboru, které mělo původně na programu téměř čtyřicet jednacích bodů, skončilo až po desáté hodině večerní. Z devatenácti zastupitelů přítomných na začátku schůze vydrželo do konce pouze čtrnáct. Pětice, v níž nechyběla bývalá starostka Jana Zwyrtek Hamplová, avizovala svůj dřívější odchod po té, co byl schválen návrh zastupitele Antonína Navrátila vyřadit z jednání bod týkající se problematické revitalizace náměstí Svobody.

Urážky padaly z obou stran

Bývalé a současné vedení mohelnické radnice se do sebe pustilo už od začátku. „Děkuji panu Kubovi, že mi vyhrál sázku. Říkala jsem si, že do dvaceti minut se obuje do mě nebo do pana Mikety. Stihl to do obou najednou, takže budeme mít co pít v září na oslavě mé svatby,“ uvedla po devatenácti minutách jednání Hamplová. Kritika a urážky padaly z obou stran. Zastupitelé se hádali o pojmech i správných procesních postupech při plánování investičních akcí města.
Pouze jeden z důležitých bodů jednání, který měl opravit datum na ručitelské smlouvě s Vodohospodářskými zařízeními Šumperk, a umožnit tak čerpání stamiliónové dotace na dokončení a rekonstrukci kanalizační sítě na Mohelnicku, vyvolal širší konsensus. Schválilo ho sedmnáct zastupitelů.
Mohelnické čeká ještě jedno setkání zastupitelů před říjnovými komunálními volbami. Jakožto závěrečná schůze by se už měla nést ve slavnostnějším duchu, ovšem v případě mohelnického zastupitelstva není vůbec jisté, zda znesvářené tábory jsou schopné alespoň na chvíli na sebe přestat útočit.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 9.9.2014 08:51
Titulek: Jak volit
Autor: Marcel Straka
Jak volit v komunálních volbách
Nejdůležitější informací pro voliče je, kolik zastupitelů má jeho město (nebo městská část či obec). Přesně tolika hlasy totiž ve skutečnosti každý volič disponuje - neděste se, vhazovat do urny budete jen jednu obálku s jedním volebním lístkem. Ale existuje několik možných způsobů, jak ho správně vyplnit. Počet zastupitelů zjistíte z hlasovacího lístku.
Jako konkrétní příklad poslouží město Mohelnice. V tamním zastupitelstvu je celkem 21 křesel. Každý člověk, který má v občanském průkazu trvalé bydliště v Mohelnici a okolí, má tedy pomyslných 21 hlasů. V praxi má samozřejmě jen jeden, ten se však dělí na 21 částí. Jak docílit toho, aby byly všechny "části“ plně využité?
1. Volím jednu stranu
Nezapomeňte!
Nezapomeňte si občanský průkaz či pas. Bez toho volit v žádném případě nemůžete.
Pokud má člověk jasno, že chce dát svůj hlas jedné straně bez ohledu na pořadí jejích kandidátů, zakřížkuje ji na volebním lístku. Je to nejjednodušší způsob volby. Strana získá všechny "díly“ vašeho hlasu (v případě Mohelnice tedy 21).
2. Volím jednu stranu, ale nelíbí se mi lídr
Pokud byste chtěli dát hlas své oblíbené straně, ale nesouhlasíte například s lídrem kandidátky, můžete dát "preferenční hlasy“. Ty ovšem fungují úplně jinak než ve volbách do Poslanecké sněmovny (kde má každý možnost zakroužkovat čtyři jména). Neexistuje žádné jednotné číslo - každý člověk má tolik preferenčních hlasů, kolik má jeho město zastupitelů. Tedy: kdyby chtěl člověk v Mohelnici volit stranu XYZ, ale nelíbil by se mu lídr, může zakřížkovat dalších 20 kandidátů pod ním (nebo naopak odspodu).
Kdy je hlas neplatný
* Když budete kroužkovat, a ne křížkovat. Volební komise bude striktně počítat pouze křížky.
* Když nebude hlasovací lístek vyplněn, tedy nebude zakřížkovaná žádná strana ani kandidát. Křížkujte viditelně.
* Když zakřížkujete více kandidátů, než má být ve vaší obci či městě zvoleno zastupitelů.
* Když zakřížkujete více než jednu stranu.
* Když nevhodíte lístek do urny v obálce označené kulatým razítkem úřadu. Tu dostanete v hlasovací místnosti.
* Když bude lístek poškozený nebo přetržený.
Kdyby dal jen zmiňované čtyři křížky, zbylých 17 hlasů propadne. A přesně toho se obávají politické strany, a nabádají proto, aby lidé křížkovali podle výše uvedeného bodu jedna celou stranu. Pozor! V tomto případě volby nesmíte s jednotlivými jmény zakřížkovat zároveň i celou stranu. Křížek celé straně je totiž křížkům u kandidátů nadřazený a "preference“ by se nepočítaly, volební komise by na ně nebrala ohled.
3. Volím zastupitele napříč stranami
Třetí možností je zvolit si své vlastní zastupitelstvo, složené z kandidátů několika nebo klidně všech politických stran, jak je libo. Na volebním lístku jednoduše zakřížkujete přesně tolik lidí, kolik je v místě vašeho trvalého bydliště zastupitelů. V Mohelnici tedy opět 21. Každý z nich dostane poměrnou část vašeho hlasu.
Ale pozor, nesmíte se splést, pokud by bylo křížků 22, bude celý hlasovací lístek neplatný! A když dáte křížek třeba jen sedmi kandidátům, bude lístek sice platný, ale "zbytek“, tedy 14 dalších možných dílů hlasu, propadne. Tato možnost volby je nejvíce využívána v menších městech a obcích, kde voliči kandidáty znají.
4. Volím stranu a také kandidáta z jiné strany
Patrně nejsložitější možnost volby je ta, že sice chcete dát hlas své oblíbené straně, například XYZ, zároveň se vám však líbí i nějaký kandidát z jiné strany, třeba ABC.
V takovém případě zakřížkujete stranu XYZ (už ne její jednotlivé kandidáty) a k tomu dáte křížek ke jménu kandidáta ze strany ABC. V Mohelnici, by to znamenalo, že jste dali hlas prvním 20 kandidátům strany XYZ a kandidátovi strany ABC.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.