ZPRÁVY

Podniky města někdo tuneloval

22. září 2015, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Kontroly v Podnicích města Šumperka (PMŠ) odhalily další průšvih. V účetnictví PMŠ chybí zhruba čtrnáct miliónů korun. Měl je zpronevěřit jeden ze zaměstnanců firmy. Vedení společnosti už na něj podalo trestní oznámení a o místo v PMŠ přišel i bývalý ředitel Luděk Šperlich. Opozice zuří a vyzývá starostu Zdeňka Brože k rezignaci. Brož v minulých letech působil jako předseda představenstva Podniků, které spravují mnohamiliónový městský majetek. Šperlich byl jeho blízkým spolupracovníkem a stranickým kolegou.

 „S ohledem na zjištěné skutečnosti budeme pokračovat v dalším prověřování nakládání s prostředky v Podnicích města Šumperk. Prověříme také uzavřené smlouvy, a to i zpětně,“ uvedl předseda představenstva PMŠ a první místostarosta města Tomáš Spurný. Kdo přesně v Podnicích kradl, odmítají představitelé společnosti sdělit s tím, že počkají na vyšetřování policie. Peníze se měly ztrácet v hotovosti přímo z pokladny. Trestní oznámení na dnes už bývalého zaměstnance podal ředitel společnosti Patrik Pavlíček v pondělí 14. září přímo na policii v Šumperku.
Minulý rok vyšel najevo jiný průšvih PMŠ, které roky nevymáhaly pohledávku po nájemci hotelu Sport. Dluh se mezitím vyšplhal na několik miliónů korun. Dlužníkem byla firma JIRDOS, která je aktuálně v insolvenci a disponuje nulovým majetkem. Pod tlakem veřejnosti a zastupitelů tehdy Šperlich na funkci ředitele Podniků rezignoval a ve společnosti zůstával jako poradce.

Brož vydrží


„Na funkci starosty rezignovat nehodlám. Počkáme, až jak dopadne vyšetřování celého případu, které je právě nastartováno,“ uvedl starosta Šumperka Zdeněk Brož. Političtí oponenti mu vytýkají, že funkci v představenstvu PMŠ nezvládl a nepřímo tak zapříčinil rozkrádání městského majetku. Kritici se podivují také nad tím, že audity vypracované za jeho působení v Podnicích žádné problémy neodhalily. „Kontroly prováděli odborníci s kulatým razítkem a já nejsem kompetentní, abych hodnotil jejich práci,“ brání se útokům Brož.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 30.9.2015 00:47
Titulek: Aneb jak si přivlastnit technologie státního podniku Pramet
Autor: Anonym
Státní podnik PRAMET, závody práškové metalurgie, s.p. s kmenovým jměním 477 milionů Kč (rok 1988) vyráběl především řezné nástroje pro obráběcí stroje, výrobky z umělého diamantu, součástky pro elektroniku, třecí obložení a tvářecí nástroje.
Současný PRAMET TOOLS, který je nyní ve vlastnictví švédské firmy SANDVIK, dnes zaměstnává 660 lidí. Když se k tomu přičtou všechny ostatní šumperské firmy, který na původní státní podnik Pramet navazují (URDIAMANT 80 zaměstnanců vlastník Matús, SHM 120 zaměstnanců vlastníci Holubář, Jílek, EPCOS 1 000 zaměstnanců vlastník japonská korporace TDK, CeramTec CZ 350 zaměstnanců vlastník londýnská soukromá investiční společnost Cinven), je celkový počet pracovníků – přes růst produktivity – obdobný, jako koncem osmdesátých let, zhruba 2 200 zaměstnanců Prametu v roce 1988.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.