Nové souvislosti: Ředitel spolupachatelem?
28. února 2017, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
„Je to velmi závažná informace. Bývalé představenstvo podle mých informací ty dopisy auditorky nedostalo,“ uvedl současný předseda představenstva PMŠ Tomáš Spurný. Ve stejném duchu se vyjádřil i jeho kolega a člen představenstva Michael Kohajda.
Zda bývalý ředitel PMŠ Luděk Šperlich tyto dopisy, které upozorňovaly na nesrovnalosti v účetnictví a mohly zabránit nárůstu zpronevěřených peněz, opomněl dozorčím orgánům společnosti předat úmyslně, nebo z nedbalosti, může prošetřit policie. „Podle mého názoru by vyšetřovatelé měli začít okamžitě celou událost prověřovat. Nemusí čekat na žádný konkrétní podnět nebo nějaké trestní oznámení,“ řekl Týdnu renomovaný šumperský právník, který si ale do tisku nepřál uvést jméno.
Podle zatím nepotvrzených informací Týdne na severu existovaly hned tři dopisy, kde auditorka PMŠ Hana Maříková na podezřelé finanční machinace upozorňovala. Bývalá pokladní Podniků údajně auditorku ujišťovala, že výtky v dopisech vedení PMŠ vyřeší.
Padlo první odvolání
Luděk Šperlich byl na konci minulého roku zatím nepravomocně odsouzen ke dvěma letům vězení s podmínkou, protože nevymáhal od dlužníků městské firmy faktury, čímž PMŠ, potažmo městu, způsobil škodu za zhruba 14 miliónů korun. Nové vedení PMŠ se k žalobě na Šperlicha připojilo a požadovalo, aby bývalý ředitel způsobenou škodu uhradil. Soud se však tímto požadavkem odmítl zabývat a vedení městské firmy se teď proti rozsudku odvolalo. Očekává se, že rozsudek napadne i Luděk Šperlich, který před soudcem uvedl, že se cítí nevinný. „Odvolání odsouzeného soud neobdržel, lhůta pro odvolání však ještě neuplynula,“ uvedl mluvčí soudu Josef Milan Lipenský.
Kauza PMŠ: tři roky natvrdo!, 19. září 2017
Zpronevěru bude řešit kraj, 25. dubna 2017
PMŠ: Do vězení nikdo nepůjde, 21. března 2017
Sdílet na Facebooku
Upozornit známého
Tisknout
Nahoru
Titulek: Již v r.2003 se upozorňovalo, že se důsledně nekontroluje!!!
Autor: Petr Blažek
Na stránkách Horizontu a při jiných příležitostech je od jisté doby velmi široce prezentován obraz PMŠ, a.s., jako organizace, jež pečuje o spokojenost a blaho občanů a bez níž si nejde fungování komunální politiky v Šumperku představit.
Je skutečností, že PMŠ, a.s. vznikly v letech 1996 - 1997, kdy byla přijata koncepce zrušit městské příspěvkové organizace Technické služby, SATEZA, Lesy města Šumperka a Hospodářskou správu města Šumperka. Tehdy byla přijata rozhodnutí, na jejichž základě přešel bytový majetek a část nemovitostí v majetku města ( včetně úřadoven) do správy Šumperské městské realitní, a.s. a část majetku - kotelny, rozvody tepla, Zimní stadion a Plavecký bazén do PMŠ, a.s. Později byl koupen z úvěru hotel Sport, dům na Hlavní ulici, propojený do ulice Krátká. Základní činností PMŠ je však manipulace s prostředky městského rozpočtu, týkajících se investic do městských komunikací, městské zeleně, údržby a provozu Zimního stadionu, nájmu a péče u městských lesů, provozu Plaveckého bazénu, protipovodňových zařízení, hřbitovů, letní a zimní údržby komunikací, údržby a investic do městského osvětlení, opravy a údržby Tyršova stadionu.
Prostě PMŠ, a.s. jsou penězovodem, jímž z rozpočtu města odtéká částka ve výši téměř 70 mil. Kč ročně. Činnost PMŠ řídí pětičlenné představenstvo, v němž je ze zastupitelů pouze starosta, tříčlenná dozorčí rada složená se zastupitelů a rada města, která současně plní funkci valné hromady.
Personální obsazení je: ředitel + 5 osob. V této sestavě ročně řídí a organizují několik desítek investičních akcí, většího či menšího charakteru, údržbu rozsáhlého majetku, proplácejí faktury dodavatelů různých služeb, řídí provoz Zimního stadionu a vyvíjejí řadu dalších aktivit.
Již sama tato skutečnost budí pochybnosti, v jaké kvalitě je investiční příprava a samotná kontrola akcí. V řadě případů se zpracuje jen projektová dokumentace, na níž se vyjádří cena, ale věcná kontrola je jen iluzorní. Kontroluje se jen hotová práce, ne však věcný obsah faktur.
Snaha proniknout do podstaty procesů má nejen odraz ve výše uvedených prezentacích, ale také v nevraživosti vůči každému, kdo si dovolí vyslovit jakoukoliv pochybnost.
K věření se předkládá “skutečnost” dosahovaných efektů v porovnání s minulým systémem. Zatím co náklady na Divadlo i po opravě vzrostly o 20 %, jsou nárůsty nákladů na činnosti, které obhospodařuje PMŠ, a.s. více jak 100%. V rozpočtu jsou vedeny několika položkami, jejich kontrola je zatím jen na základě výročních zpráv, což jsou sice pěkné, ale o podstatě problémů nic neříkající informace.
- Jsou tedy služby PMŠ, a.s. natolik efektivní, jak se snaží prezentovat ředitel a starosta?
- Je v pořádku, že se manipuluje prostředky města bez důsledné kontroly?
- Kdo nejvíce z takto pojatého systému profituje? Občané, nebo někdo jiný?
- Úvodní strana
- Zpravodajství
- Kultura
- Sport
- Inzerce
- Katalog firem
- Přidat firmu
- Polední menu
- MHD a jízdní řády
- Archiv
- Vyhledávání
- Články
- Bleskovky
- Rejnoviny
- Reklama
ZA KULTUROU ZADARMO
VYHODNOCENÍ
V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.