ZPRÁVY

Berlíňané poznávají prostřednictvím Aloise Nebela Jeseníky

16. ledna 2013, 20:41, téma JESENÍKY, BH
Berlín – Putovní výstava komiksu Alois Nebel o příbězích výpravčího ze zapadlého nádraží Bílý Potok na Jesenicku, která vznikla z iniciativy Literárního domu ve Stuttgartu, nyní sídlí v Českém centru v Berlíně a na tamní Akademii ilustrace a designu. K zahájení výstavy v sobotu 12. ledna přizvali pořadatelé zástupce organizace Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

Komiks, film i atmosféra jesenické krajiny přitahují naše západní sousedy. Svědčí o tom články v německém tisku, mimo jiné i v Berliner Zeitung. Jeseníky se tak kromě lázeňství, horské turistiky, neporušené přírody a centra moderních lyžařských areálů mohou prezentovat i jako kulturní region. „Díky Aloisi Nebelovi mají Jeseníky zase větší ohlas a zajímají se o ně další návštěvníci. Ve filmu i jeho komiksové předloze jsou naše hory nejen místem příběhu. Autorům se podařilo velmi věrně ztvárnit i jejich charakter a atmosféru. Vidět film nebo číst komiks, to je jako být jednou nohou u nás,“ oceňuje věrnost díla místu svého děje Jan Závěšický, ředitel organizace Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

Autoři komiksové trilogie Alois Nebel Jaroslav Rudiš a Jaromír 99.

V rámci zahájení výstavy vystoupila v Českém centru v Berlíně kapela Priessnitz. Komiksovou expozici doprovází projekce Dušana Tománka, filmového fotografa Aloise Nebela a kameramana klipu Vánoční Václava Neckáře. Za kameru získal Tománek prestižní tuzemskou sošku Anděl. Projekci snímků z různých míst Jeseníků mohou po celou dobu konání výstavy sledovat také Berlíňané procházející ulicí. Jesenickou atmosféru v rámci vernisáže podtrhly i místní produkty – domácí paštiky z rodinné konzervárny Via Delicia a Bairnsfather Distillery, likéry z Domašova. Sobotní kulturní událost přitáhla na 350 návštěvníků – Čechů, žijících v Berlíně, i místních obyvatel. Výstava potrvá do 28. února.

Projekci fotografií Dušana Tománka z různých míst Jeseníků mohou po celou dobu konání výstavy sledovat také Berlíňané procházející ulicí kolem českého velvyslanectví, kde sídlí i České centrum.

„Pro návštěvníky Jeseníků připravuje Česká centrála cestovního ruchu ve spolupráci s námi aplikaci do mobilních telefonů, která v rámci otevírání nových střípků a dějových linek Aloise Nebela otevře krásná místa Jeseníků,“ poodkrývá Závěšický plány Sdružení, které díky filmu vytvořili se svými partnery průvodce s názvem Jeseníky: s Nebelem po semmeringu, o který je velký zájem v Česku i zahraničí. „Díky spolupráci s takovými partnery jako jsou České dráhy nebo pivovar Holba se náš průvodce dostává k tisícům návštěvníků Jeseníků a láká čtenáře a filmové diváky do nejvyšších moravských hor, bývalých Sudet. Díky Aloisi Nebelovi může návštěvník poznat v nové perspektivě slavnou železniční trať a také celou krajinu od Králického Sněžníku, přes Rychlebské hory, Hrubý a Nízký Jeseník, Zlatohorskou a Zábřežskou až po Hanušovickou vrchovinu,“ dodává.

foto: BH



Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.