SPORT

Jak se hraje americký fotbal na Severní Moravě?

4. července 2007, 14:36, téma NETRADIČNÍ SPORTY, Stanislava Marešová
V minulých týdnech jsme vám představili dva pouliční sporty, které jsou kratochvílí dnešních mladých lidí. Dnešní nahlédnutí pod pokličku sportujících Šumperáků bude o něco tradičnější. I když, jak pro koho.


Je jich třináct a jejich průměrný věk je 20 let. Jmenují se DIETOS a hrají za humny americký fotbal. Tedy vlastně to není zas až tak úplně pravda. Sami hráči  uvádějí na pravou míru: "Sport, který hrajeme, nemá jméno, teda aspoň my jsme za tu dobu název nenašli. V našem podání jde o mutaci AMERICKÉHO FOTBALU /AF/ a  FLAG FOOTBALLU / FF/."
Pozn.: FF je  nekontaktní sport, při němž není dovoleno blokování.

Scházejí se na hřišti u Luží a svůj volný čas tráví učením se pravidel i jejich praktikování při hře. Pravidla jsou celkem podobná těm z amerického fotbalu nebo ragby. Pokud i tak v tom máte zmatek, je na čase vše osvětlit. 

  • Ragby je hra, která se datuje od roku  1823, kdy se na univerzitních kolejích anglického města Rugby rozhodl jeden hráč fotbalu donést míč do branky v náručí. Ragby proti sobě hrají dvě patnáctičlenná mužstva. Hraje se 2×40 minut na hřišti o rozměrech max. 100×70 m s brankami ve tvaru písmene H.

 

  • Americký fotbal je hra, která  vznikla jen o pár let později /kdo tedy opisoval, je na snadě/,  roku 1875  na Harvardské univerzitě při utkání se studenty z McGillu v Kanadě. Oproti hře ragby jsou v americkém fotbalu předepsány i povinné výstroje, které činí z hráčů hromotluky v helmách. Patří sem mimo jiné chrániče kolen, ramen, kyčlí a kostrče, stehenní chrániče,  ochranné mřížky na obličej a náústky. Hra se odehrává mezi dvěma týmy, jejichž počet hráčů na trávníku v každém týmu není vyšší než 11. 


A dostáváme se až k poměrně novému pojmu Flag football.  Je to bezkontaktní verze fotbalu hraná v mnoha variantách. I vybavení pro tuto hru je mnohem primitivnější než u ragby nebo u amerického fotbalu. Vlastně stačí je míč a pásky s "flagy".  Smyslem hry, který je i v ragby nebo americkém fotbalu označován jako  "složit" hráče,  je pak zbavit protihráče jeho flagu.

I ve verzi FF jsou hráči rozděleni na offense / útok/ a defense /obranu/.   Šumperský tým DIETOS sice na počátku váhal, zda nezačít rovnou s verzí ostrého amerického fotbalu, ale nakonec absenci tělesného kontaktu, který je právě při americkém fotbalu onou třešinkou na dortu pro lačné diváky, nahradili členové DIETOS šátky.  átek nám nahrazuje fyzický kontakt; úkolem hráče bránícího mužstva je vytrhnout šátek hráči mužstva, které útočí – stačí vytrhnout pouze jeden šátek, ať už na pravé či levé straně těla," vysvětluje   Funky alias Martin Hejtmánek a dodává: "Jakmile hráč vytrhne šátek protihráči, hra se zastaví a útočící mužstvo rozehrává z místa, kde došlo k vytrhnutí šátku hráčem z bránícího mužstva. Šátek lze vytrhnout pouze hráči, který má míč!"

 

Větší část  týmu DIETOS. Aby se mohlo hrát, musí se sejít minimálně osm hráčů /jedno družstvo tvoří 4-5 hráčů/. 


"Hrajeme s míčem na americký  football tzv. šiškou, která není přímo originální, ale je zdatnou napodobeninou originálu, který splňuje všechny požadavky pro mužský AF," říká jeden z hráčů DIETOS Martin Hejtmánek. 




Další video zde.





Už dneska chystají DIETOS odvetu proti Mostu. Se stejným zápalem lákají i další nové hráče, kteří si chtějí vyzkoušet jak tvrdou verzi amerického fotbalu, tak i mírnější formu Flag football.




Rozhovor se šumperským týmem DIETOS. Slova se ujal QB - šéf týmu Jan Kolařík alias Koláč.

Kdy jste se vůbec poprvé setkali s hrou americký fotbal a proč právě tento sport?

Koláč za DIETOS: "V televizi a hlavně internet. Lákalo nás to zkusit a přišlo nám to zajímavé, i když první hry byly vcelku o ničem a vypadalo to, že jak jsme rychle začali, tak i rychle skončíme, ale časem se ukázalo, hlavně na hřišti, že by to byla chyba - skončit. Teď tím žijeme a nedovedeme si bez toho představit víkend... Začínali jsme hrát v červnu 2006, takže tento rok jsme oslavili 1. rok a doufejme, že ne poslední."
 
 
Bylo těžké najít v nejbližším okolí slušné spoluhráče? Začínali jste všichni na stejné úrovni, tedy coby amatéři, nebo měl někdo možnost seznámit se s AF nebo ragby naživo?

Koláč za DIETOS: "Bylo a stále to těžké je. Skupinka 5-6 lidí byla pořád, ale sehnat hráče na minimální počet 8 a více, se ukázal být těžký. Takže kdo mohl, přemlouval své kamarády, někteří zůstali a hrají dále, zatímco někteří skončili po první hře. Je to dáno tím, že tento sport je pro ČR absolutně nepopulární a málokdo ho chápe. Začínali jsme na zhruba stejné úrovni - jen pár z nás vědělo, oč jde. Je na každém, jaký o to má zájem a chuť se zlepšovat. V současnosti, i díky studiu v Příbrami, se jeden z nás (Mucha) dostal do týmu Příbram Bobcats, kteří jsou účastníky české ligy AF."
 
Hra a styl FF se od AF liší. Neuvažovali jste přece jen o přitvrdění? Vždyť to je zčásti i to, co je na AF tak zajímavým prvkem.

Koláč za DIETOS: "Ze začátku jsme chtěli, ale i kvůli obavám o svém zdraví jsme začali se šátky. Až teprve v květnu 2007, jsme narazili na partu stejně zaměřených z Mostu. Jen rozdíl byl v tom, že používali hokejové vesty a tím pádem hráli do těla. Myšlenka sehrát s nimi utkání nás lákala a tak jsme si také sehnali vesty a po jediném tréninku jsme odjeli do Mostu, a po tomto utkání jsme zjistili, že hra s šátky nás již tak nenaplňuje jako kontaktní forma."
 
Je jistě super hrát tak mezi kámoši, ale přece jen, nenapadlo vás najít nebo vyhlídnout si a zahrát si i s jiným podobným mužstvem? Dá se vůbec nějaká podobná parta najít? Máte přehled o tom, kdo jak třeba hraje po České republice?

Koláč za DIETOS: "Tak napadlo nás to asi po půl roce hraní, kdy jsme měli chuť změřit síly s jiným týmem. Je ovšem hodně těžké a složité někoho sehnat. Každý má strach z tvrdosti a hra se šátky zas někoho nebrala. V květnu jsme náhodou narazili na partu z Mostu, takže nápad odehrát s nimi match v nás ihned vzbudil nadšení - kde jsme vyhráli 74:0 a soupeře takticky předčili. Dá se určitě najít, ale je to velice těžké, protože není jak dát o sobě vědět. Známe týmy co hrají klasický AF, ale týmy jako jsme my neznáme, nebo o nich nevíme - vyjma týmu z Mostu."
 
Americký fotbal, ragby i FF mají svá pravidla. Vy uvádíte, že váš styl hry je od každého trochu. Ovlivní to třeba i výběr hřiště? Máte vůbec při hře přesně vymezený prostor? Jaké úpravy pravidel jste si dovolili?

Koláč za DIETOS: "Tak výběr hřiště záleží hlavně na povrchu a velikosti - začínali jsme na hřišti COP, poté na ,,Tyršáku,, a teď u Luží (u Jirsáka). V Šumperku je velice málo nám vyhovujících hřišť a nebo nejsou volně přístupné. Prostor vymezujeme podle počtu hráčů, rozměry hřiště krokujeme a půlku a touchdown zóny máme označeny dřevěnými špalky. Pravidla FF jsou dělaná především pro školní mládež do 15 let a jakýkoliv kontakt je zakázán. To nám přišlo nezajímavé a tak jsme spojili pravidla AF se šátky s FF - tím ta mutace. V současnosti přecházíme na hru s hokejovými vestami a zde je zakázán kontakt na hlavu, jinak jsou pravidla podobná jako v AF."
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 8.7.2007 17:12
Titulek: Re: krásná práce
Autor: ...MildeZ...
Díky:) přijď se někdy podívat a uvidíš sama, že to pochopíš ještě rychleji než Mucha stihne doběhnout pro TD :D:D
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.