KULTURA

Klasika Viva přivítá hráče na dobové nástroje

9. listopadu 2005, 17:16, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - Na listopadovém koncertě cyklu Klasika Viva, který v úterý 15. listopadu od 19 hodin rozezní prostory výstavní síně Vlastivědného muzea v Šumperku, se představí velice zajímaví sólisté, cembalistka Edita Keglerová a flétnistka Julie Braná.
Šumperk - Na listopadovém koncertě cyklu Klasika Viva, který v úterý 15. listopadu od 19 hodin rozezní prostory výstavní síně Vlastivědného muzea v Šumperku, se představí velice zajímaví sólisté, cembalistka Edita Keglerová a flétnistka Julie Braná.

Proč zajímaví? Budou hrát totiž na dobové nástroje (tedy na nástroje, na které se hrálo v době vzniku skladeb, které na koncertě zazní). Edita Keglerová na strunný nástroj virginal a Julie Braná na různé typy zobcových fléten. Obě umělkyně mají za sebou velice pozoruhodnou kariéru.

Edita Keglerová vystudovala AMU v Praze v cembalové třídě prof.Giedré-Lukšaité Mrázkové, následně pokračovala ve studiích v mistrovské třídě u prof. Jacquese Ogga na Královské Konzervatoři v Den Haagu, kde obhájila diplom MMUS v sólové a komorní hře. V roce 2002 jí bylo uděleno stipendium Královskou Akademií hudby v Londýně na roční stáž, kde se věnovala převážně studiu hry číslovaného basu, ale též hře na klavichord a kladívkový klavír. V září 2003 byla přijata na doktorandské studium obor „Interpretace a teorie interpretace“ na pražskou AMU. Aktivně se účastní mistrovských kurzů, vedených špičkovými světově uznávanými interprety ve hře na cembalo. V roce 1997 získala spolu s Ivou Štrynclovou 1.cenu a Zvláštní cenu nakladatelství Bärenreiter na nejprestižnější Mezinárodní soutěži pro dva klávesové nástroje v belgických Bruggách. V roce 2000 získala "Honorable mention" na téže soutěži, tentokráte v sólové cembalové hře. V roce 1998 se staly členky dua finalistkami mezinárodní rozhlasové soutěže „Tribuna mladých interpretů TIJI“, kterou organizuje každoročně Evropská unie rozhlasových stanic sídlící v Bruselu. Spolupracuje s předními českými komorními orchestry jako sólistka, tak i jako komorní hráč. Je členkou několika komorních ansámblů (Pražský barokní soubor, Hanbarne Baroque Ensemble), se kterými koncertuje v Čechách i v zahraničí. Pedagogicky působí na Gymnáziu s hudebním zaměřením Jana Nerudy v Praze a od října 2003 na Janáčkově Akademii Múzických Umění v Brně.

Julie Braná vystudovala konzervatoř v Plzni ve třídě paní prof. M. Kroupové a jako příčná flétnistka působila (1995/96) v Karlovarském symfonickém orchestru. Současně se intenzívně věnovala hře na zobcovou flétnu – mistrovské kursy u renomovaných flétnistů, např. u P. Holtslaga, H. Tola, W. Hazelzeta, K. Hüntelera, N. Haden, P. Thorby v Nĕmecku, Holandsku či Norsku.Vystupovala s různými soubory « staré hudby », se kterými natočila i několik nahrávek např. s Musicou floreou či Jiřím Stivínem. Od roku 1987 pravidelně navštěvovala letní mistrovské kursy zobcové flétny v Bechyni (nyní Prachatice), a nyní jako lektorka zde vede každoročně od léta 1998 mistrovský kurs zobcové a barokní příčné flétny spolu s dalšími významnými českými a zahraničními interprety staré hudby. V roce 1996 byla Julie Braná přijata na Hochschule für Musik und Theater Hamburg, kde pod vedením prof. P. Holtslaga studovala hru na zobcovou flétnu jako hlavní obor a v roce 2001 zde úspěšně získala diplom, studium pak ukončila v roce 2004 a doplnila je koncertním diplomem a to s vyznamenáním. Tímto se stala u nás v tak netradičním oboru první kvalifikovanou interpretkou na tento nástroj. Její repertoár pojímá hudební styly 14. – 20. století v oblasti sólové i komorní. Zvláště pak interpretace moderní hudby zde zaujímá důležitou roli. Julie Braná se také věnovala studiu barokní a klasicistní příčné flétny na Hochschule für Künste Bremen (2001-03) u prof. M. Roota a působila jako zobcová a příčná flétnistka v různých ansámblech, např. Ensemble tre voci, Holborne consort, Hannoversche Hofkapelle, Niedersächsische Staatstheater Hannover, a jako pedagog zobcové flétny na hudebním oddělení Volkshochschule Pinneberg. V roce 2003 přijala místo profesorky zobcové flétny na Konzervatoři v Plzni. Její koncertní a pedagogickou činností získává tak zobcová flétna jako profesionální nástroj významné postavení na české hudební scénĕ.

Pro své vystoupení v Šumperku si Edita Keglerová a Julie Braná připravily díla Argela Berardiho, Louise Couperina,Charlese Dieuparta, Johanna Sebastiana Bacha a dalších mistrů.

Jako milý host ze ZUŠ Šumperk se v úvodu koncertu představí klavíristka Ludmila Tvrdoňová.

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Domu kultury Šumperk a v Informačním centru.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.