KULTURA

Blues Alive prozradil první programovou bombu. Bude mladá a bílá

26. srpna 2011, 07:00, téma BLUES, rejdakce
Šumperk - Zatímco většinou za uplynulých 15 ročníků avizoval šumperský festival Blues Alive hvězdy jako byly Holmes Brothers nebo James Cotton, tedy staré zkušené bluesmany tmavé pleti, letos bude největším programovým magnetem teprve čtyřiatřicetiletý Američan Kenny Wayne Shepherd.

Jedna z největších současných kytarových hvězd vystoupí poprvé v České republice ve čtvrtek 17. listopadu na festivalu Blues Alive v Šumperku.

Festival se uskuteční ve dnech 17.-19. listopadu v Domě kultury Šumperk a Kenny Wayne Shepherd je první a největší hvězdou, kterou festivalová dramaturgie avizuje.


„Kompletní program zveřejníme až za několik dnů, v současné chvíli ale už můžu potvrdit, že Blues Alive letos zahájí Kenny Wayne Shepherd. O možnost jeho vystoupení jsme usilovali řadu let. Ztělesňuje totiž mladou krev a moderní podobu žánru, který už šestnáct let představujeme českým fanouškům. Víme, že Shepherd má i u nás širokou fanouškovskou základnu. Vždy, když jsme si dělali průzkum, o kterého interpreta by měli návštěvníci Blues Alive největší zájem, patřilo jeho jméno k nejčastěji skloňovaným," řekl ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička.
 


Kenny Wayne Shepherd se narodil v roce 1977 v Louisianě a jako samouk se hře na kytaru věnoval už od sedmi let. Jako třináctiletý stál poprvé na pódiu coby "zázračné dítě" a host neworleanského bluesmana Bryana Leeho.

Senzací v amerických a posléze celosvětových kruzích se stalo už Shepherdovo debutové album Ledbetter Heights, které se stejně jako všechna jeho další alba ocitlo dlouhodobě na prvnímmístěamerického prodejního žebříčku ve své kategorii. Album Shepherd vydal jako osmnáctiletý a podnítil - v době nadvlády elektronické hudby - zájem tisíců svých vrstevníků o "rukodělnou" bluesovou a rockovou hudbu.


Podobně úspěšná byla i jeho další alba Trouble Is... (1997), Live On (1999) či The Place You're In (2004). Mimořádně zajímavým projektem je CD/DVD 10 Days Out: Blues From The Backroads. V jeho rámci si Shepherd zahrál se svými starými idoly B.B. Kingem, Hubertem Sumlinem, Pinetopem Perkinsem a dalšími bluesovými klasiky. Titul byl nominován na dvě ceny Grammy.

S několika svými vzory - včetně Bryana Leeho, jemuž svým způsobem vděčí za svou kariéru - se Shepherd setkal vloni v chicagském klubu The House Of Blues. Výsledkem je vynikající živá nahrávka Live! In Chicago, která si také vysloužila nominaci na Grammy.


Začátkem letošního srpna vydal Kenny Wayne Shepherdnovéalbum How I Go. Doprovází jej na něm kapela, se kterou přijede i nakoncertydo České republiky. Kromě výtečného zpěváka Noaha Hunta je její ozdobou bubenický veterán Chris Layton, bývalý člen kapely Double Trouble předčasně zemřelého texaského kytaristy Stevieho Raye Vaughana, který byl odmalička jedním z největších Shepherdových muzikantských vzorů.


Shepherdův vliv do jisté míry poznamenal i českou hudební scénu. Také na ní se předvícenež deseti lety nečekaně objevilo několik "českých Shepherdů", tedy velmi mladých kytaristů s bluesovými kořeny. Bezesporu nejznámějšími z nich jsou Marcel Flemr a Lukáš Martinek. Ti pro šumperské Shepherdovo vystoupení připravují vůbec poprvé ve své kariéře společný projekt, se kterým koncertu hlavní hvězdy večera "předskočí" a vystoupí posléze i na afterparty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

Vaše jméno: (povinné)

E-mail příjemce: (povinné)
Více příjemců lze oddělit čárkou či středníkem.

Komentář:

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.